Budeme pracovat lépe a radostněji!

Demokracie i ekonomika prožívají krizi. Ostatně jako vždycky. Přece bychom nechtěli, aby se komunisti vrátili. Nenecháme přece demokracii a ekonomiku padnout! Budeme pracovat lépe a radostněji!


Je nutné poctivě a usilovně pracovat. V otázce ekonomiky nikdo nepopírá, že nás čeká velmi těžká práce. Naše životy jsou ubohé, bídné, unavené a upracované. Rodíme se a krmíme, a ti, kteří pracují, musí pracovat až do vyčerpání. A jakmile nám dojdou síly a už nejsme užiteční, je náš život trapně ukončen. Není proto divu, že se v naší krizové době rozpoutala vášnivá debata o práci a také o důchodové hranici. Někteří navrhují, aby byla dřevěná.


Musíme se však zbavit takové apatie a zabedněnosti a přiložit ruku k dílu. Ekonomika nás totiž živí, a kdyby tady nebyla, zhebli bychom hlady. Každý občan musí být připraven položit za demokracii a ekonomiku život, zásadně toho druhého.


Demokracie má vždy pravdu. Každý ví, že demokracie je dobrá, protože je dobrá. A také chápe, že komunismus je špatný, protože je špatný. Konečně máme, co jsme chtěli a můžeme si zpívat: „Já demokrat, ty demokrat, my všichni jsme demokraté, budoucnost jak zlato září, veselá a bohatá.“


Každý občan si jistě uvědomuje, jak velkou oběť na sebe někteří vzali, když přijali povinnost vést ostatní občany. Nemyslete si, že takové vedení občanů je snad nějakým potěšením! Naopak, je to hluboká a těžká odpovědnost. Nikdo si neuvědomuje lépe, že všichni občané si jsou rovni, než ti, kteří tu odpovědnost na sebe vzali. Byli by šťastni, kdyby nás mohli nechat rozhodovat samotné. Ale my bychom se někdy mohli rozhodnout špatně! A kam bychom se pak dostali?


Umíme sice volit, ale myslet v komplexním systému ještě neumíme. Demokracie je především správná v tom, že v ní každý může mít svůj názor úměrný svému hmotnému zajištění. Většina občanů má sice kvůli tomu jen špatné názory, ale všichni si přece nemůžeme být ekonomicky rovni. A někteří občané si musí být méně rovnými.


Někdo musí dělat práci, na kterou ostatní nestačí a které nerozumí. Je to činnost pro blaho ekonomiky a demokracie nanejvýš důležitá. Měli jsme sice poměrně úspěšný rok, ale stále chybí peníze. Není důvodu nevěřit, že se máme lépe. Zvláště když si občané nepamatují podmínky před revolucí. Pracujeme přece dvakrát více. Statistiky nelžou. Ale neuvědomělí občané by měli raději méně čísel a více peněz.


Máme demokracii a každému je jasné, že nejlepší je jen jedna. A díkybohu máme štěstí, že je to zrovna ta naše. Je uznávána jednomyslně. Občané nepomýšlí na neposlušnost, neboť vědí, že je dnes mnohem lépe než za časů totality. Alespoň některým. Po revoluci netouží.


Období nedorozumění je pryč. Občané věří tomu, kdo právě hovoří v televizi. Protože televize patří nám, nedochází k rozporům. Nelze než vyjádřit velký obdiv. Nejmodernější metody řízení umožňují, že občané pracují více a mají méně náhražkové stravy. A nyní, po čtvrtstoletí budování ekonomiky a demokracie, není možné rozlišit občana od soudruha.


(Použitá literatura: George Orwell – Farma zvířat, Práce 1991)

 

Foto: Banksy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments