Bush nemůže odcestovat do zahraničí, aniž by riskoval zatčení
Listopad 16, 2010
http://infowar.co/wp-content/uploads/2010/11/waterboarding.jpgGeorgi W. Bushi, zůstaň raději doma.

Tento nepopiratelný zastánce waterboardingu už má na sobě cejch. Pokud cestuje do zahraničí, ostatní země mohou – a měly by – ho sebrat a obvinit ze zločinu mučení.

Ve svých memoárech a minulý týden v rozhovoru pro NBC se Bush přiznal k objednávání waterboardingu.

Sám říká, že mu právníci řekli, že se nejednalo o mučení. Dostal však špatnou právní radu.

Generální prokurátor Eric Holder klasifikoval waterboarding jako mučení. Stejně tak učinilo ministerstvo zahraničí, jako na významné porušení lidských práv na to poukazuje Bill Quigley ve Středisku pro ústavní práva.      

Vzhledem k této situaci má Holder povinnost vznést obvinění proti bývalému prezidentovi, ale ani Holder ani jeho šéf na to nemají žaludek. Jaká hanba!

Zahraniční prokurátoři už by však nemuseli být tak bezcharakterní. „Podle mezinárodního práva musí být každý, kdo je zapojen do mučení, postaven před soud, a to se týká i George W. Bushe,“ řekl Claudio Cordone, ředitel Amnesty International.

“Pokud je jeho přiznání podložené, mají Spojené státy povinnost ho stíhat,“ řekl Cordone a zlověstně dodal: „Nekoná-li se vyšetřování ve Spojených státech, musí ostatní státy zakročit a samy provést vyšetřování.”

Podle Ženevské konvence a Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání, mají země, které ratifikovaly tyto smlouvy, závaznou povinnost vykonat svou jurisdikci nad osobami, jež jsou obviněny z jejich vážného porušení. (Viz Rumsfeld a Bush ztrácejí beztrestnost)

Takže kdybych byl Bushem (hrůzné pomyšlení), zrušil bych své plány na návštěvu Španělska, Německa nebo jakékoli jiné země, kde někteří prokurátoři občas respektují mezinárodní právo.

Matthew Rothschild je redaktorem časopisu The Progressive.

Převzato z Information Clearing House

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments