Bývalý šéf burzy Nasdaq zatčen pro kolosální podvod

Bernard Madoff, bývalý šéf burzy Nasdaq a zakladatel společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities LLC, která vznikla v roce 1960 a denně na této burze obchodovala v objemu kolem padesáti milionů akcií, byl v úterý zatčen a obžalován za podvod s cennými papíry, který je ve Spojených státech nazýván „Ponzi scheme“ (Ponziho machinace), a dal by se zjednodušeně označit jako „vytloukání klínu klínem“. Škoda je odhadována na více než 50 miliard dolarů.
Podle prohlášení okresního prokurátora pro jižní New York a FBI byl sedmdesátiletý newyorský občan Madoff obviněn z četných podvodů s cennými papíry. Americká komise pro dohled nad burzou (SEC) na něj podala u federálního soudu na Manhattanu trestní oznámení  s žádostí o zmrazení majetku a ustavení konkurzního správce nad jím spravovanými firmami.
„Oznámili jsme ohromný podvod, jak rozsahem, tak dobou trvání,“ řekla ředitelka výkonného výboru SEC Linda Thomsenová ve svém prohlášení. „Provádíme rychlá a rozhodná opatření, abychom zastavili tento podvod a ochránili zbylý majetek pro investory. Také úzce spolupracujeme s kriminální policií tak,  abychom za tuto činnost učinili pana Madoffa trestně odpovědným.“
Bernard L. Madoff podle listu Wall Street Journal během soudního slyšení ve čtvrtek večer neučinil nic na svoji obhajobu, ani nic nekomentoval.  Očekávalo se, že bude propuštěn poté, co byly v jeho manhattanském apartmá zabaveny cenné papíry v hodnotě 10 milionů dolarů.
Předběžný výslech byl naplánován na 12. ledna.
„Bernard Madoff je dlouholetý lídr v oboru finančních služeb s bezúhonnou minulostí,“ řekl novinářům jeho právník Dan Horwitz. „Je to člověk s mravní integritou. Hodlá bojovat tak, aby skoncoval s touto nešťastnou událostí.“
Madoff měl za klienty mnoho velkých podílových fondů, také některé evropské banky, takže pokud jeho společnost ztratila 50 miliard dolarů, dopad bude opravdu rozsáhlý.
Madoff řekl ve středu svým dvěma dlouholetým zaměstnancům, že „je vyřízen“, „nemá vůbec nic“, a že „vše bylo v podstatě giganitcká Ponziho machinace“, sdělil federální prokurátor ve svém prohlášení.
Podle trestního oznámení podaného ve čtvrtek, Madoff „klamal investory operacemi na trhu s cennými papíry, při nichž v obchodech ztratil peníze investorů a potom jim splácel slíbené výnosy z peněz, které většinou obdržel od nových investorů, z čehož vznikly ztráty v řádu miliard dolarů.
Madoff také řekl, že jeho podniky jsou nesolventní a že to trvá již roky. Jak udávají žalobci, odhadované ztráty jsou podle těchto nejmenovaných zaměstnanců nejméně 50 miliard dolarů.
Podle trestního oznámení řekl Madoff jednomu ze svých zaměstnanců, že klienti požadují vyplacení pohledávek ve výši 7 miliard dolarů a on bojuje o získání hotovosti nezbytné k proplacení těch dluhopisů. „Zaměstnanci přitom věřili, že společnost má pod kontrolou kolem 17 miliard dolarů hotovosti.“
Později Madoff také údajně řekl jednomu zaměstnanci, že chce tento měsíc vyplatit pracovníkům prémie, a to dříve, než je obvyklé.
Mnoho z jeho klientů byli jeho příbuzní a přátelé, teď jej budou žalovat o náhradu škody ve výši kolem 1 miliardy dolarů.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments