ČNB na tenkém ledě?

Snížení úrokových sazeb České národní banky se očekávalo. Banka v souladu s předem avizovanou strategií snižuje sazby s ohledem na klesající inflaci a vadnoucí hospodářský vývoj. Opatření je logické a správné, nicméně překonání úvěrového napětí v české ekonomice se ani politikou levnějších peněz nedá očekávat.

Nervozita bank je vysoká a plyne z rizik klesající poptávky po produkci průmyslu, stavebnictví a službách. Ani větší snížení sazeb by nyní zásadně nepomohlo. Trhu chybí vzájemná důvěra i sebedůvěra. Při pohledu na vývoj cen akcií evropských bank lze vytušit silnou nervozitu akcionářů. Bankovní manažeři za této situace přirozeně odmítají rizika. Tím ovšem recesi dále stupňují.

Mezi další rizika podnikové sféry patří pohyb kursu. Naivové jásají, jak nynější oslabená koruna podpoří vývoz. Zapomínají, že jsou zde zase výrobci a spotřebitelé závislí na dovozu. Prudké pohyby kursu nakonec škodí všem. ČNB se nyní nadále rozhodla předikovat vedle míry inflace i kurs koruny k euru. Tak přímočaře centrální banky dosud kurs nepředikovaly. Může taková věc pomoci?

Předně je nutno pozorně přečíst komentář samotné ČNB. Kursová předpověď totiž není závazkem pro politiku ČNB. Nejde o zavedení pevného kursu či deklaraci snahy o udržení kursu v určitém rozmezí. ČNB nadále neprovádí cílování měnového kursu k euru, nezavazuje se k intervencím za tento kurs. Má něco podobného vůbec význam?

Kursová predikce je v instrumentáriu nástrojů centrální banky čitelná i jako jemnější vyjádření vůle. Banka úplně nevylučuje zásahy ve prospěch okolí tohoto kursu, který považuje za pravděpodobný a částečně snad i chtěný. Je zde kromě cíle transparence i maličko osloven fenomén sebenaplňující se prognózy. Kurs má tendovat k určité hodnotě mj. proto, že tak byl předpovězen.

Jsou námitky, že ČNB vstupuje do rizika, ohrožujícího její důvěryhodnost. Ta je skutečným kapitálem banky. Bude-li kurs vykazovat výrazné odchylky od předpověděné hodnoty, bude důvěryhodnost centrální banky ohrožena. Na druhé straně nepovedenost prognózy nemá fatální důsledek. Pamatujeme třeba výsledky mimo inflační cíl, které ke zpochybnění kompetence ČNB určitě nevedly.

Kurs je citlivější veličinou než inflace. Určitý stabilizační efekt předpovědi lze přesto tušit. Na druhé straně při pohybu výrazně mimo rámec předpovědi by mohl možná nesoulad kursu s prognózou dále zvýšit rychlost a hloubku změny. Nesoulad s prognózou mírně posílí indikaci krizového stavu. Ale to jsou už spekulace.

Z čistě sobeckých důvodů budeme ČNB přát, aby měla s novou předpovědí šťastnou ruku. Uvidíme také, zdali je kursová prognóza schopna nahradit euro.

Převzato z blogu autora na www.aktualne.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments