ČSSD: Jak spáchat harakiri obzvláště bolestným a odporným způsobemJak spáchat harakiri obzvláště bolestným a odporným způsobem, nám dnes dokonale předvedla sociální demokracie! Zatrnulo mi už ráno, když jsem na Radiožurnálu slyšel krátký interwiev Jana Pokorného se šéfem sněmovny Vlčkem, když na moderátorovu naprosto vágní otázku, spíše doplňující, aby řeč nestála – jak dopadne hlasování sociálně demokratického poslaneckého klubu – Vlček odpověděl, že to nemůže předjímat. Ale říkal jsme si – v nejhorším případě dodají těch potřebných asi 30 hlasů a bude. Nebylo. Zpráva v 11 hodin, že klub bude hlasovat PROTI rozpuštění sněmovny, byl pro mne dokonalým šokem.


To vážně chtějí popřít sami sebe? Vážně chtějí být za totální kašpary, kteří jsou směšní každému, protože dnes jsou proti tomu, co pro ně bylo ještě včera večer kruciální? Vážně příštích deset let chtějí být neustále vysmíváni pravicovými medii? Ano, CHTĚJÍ! Taková je realita. Sociální demokracie tím spáchala, dle mého názoru, dokonalou politickou sebevraždu. A mohu se jenom dohadovat, proč to udělali.


Nejpravděpodobnějším důvodem je prostá revolta těch poslanců, kteří, proti Paroubkovu slibu, nejsou buď na volitelných místech kandidátek nebo tam nejsou vůbec. Kritizoval jsem toto v jednom svém minulém blogu a to jsem ještě netušil, jak obludný rozměr bude ona hloupá Paroubkova vazba na lidi typu Benda a spol. v regionech nakonec mít.


Dalším důvodem klidně může být nějaký nový průzkum , který prostě říká, že ODS opět předběhla v preferencích ČSSD. Jiným snaha vyhnout se hned o volbách naprosto nepopulárním škrtům všeho druhu a naprosto flagrantní nesoulad s předvolební sociálně demokratickou agitkou. V úvahu připadá i nějaké „geniální“ taktizování typu – finančně, odsunutím voleb vyhladovět všechny ostatní soupeře, zejména pak malé strany – například situace lidovců a ODS, kteří jedou s komerčními úvěry, musí být v této chvíli skutečně prekérní. Může být, že důvodem je obava z další prohry parlamentu s ÚS a z toho titulu posunutí voleb na konec funkčního období. Nebo třeba skutečnost, že jediný, kdo odtáhnul celé jednání u ÚS, byl Zaorálek, kterého následně ODS ponořila ústy Tluchoře do žumpy. Ale ať je to důvod nebo mix důvodů jakýkoliv, existuje minimálně jeden zásadní a jeden polozásadní argument, proč je tah sociální demokracie absolutně nikoli hloupý , ale přímo odporný. Totiž skutečnost, že tenhle stát není a nesmí být jednoduchým kolbištěm ambicí a touhy po světovládě narcisistních politiků!


Pokud to Paroubkovi a spol. uniklo, občan od politiků očekává, že budou provozovat politiku, směřující ke správě věcí veřejných. K tomu, aby stát alespoň nějak fungoval. Proto si občan politiky platí. I když už dávno ztratil iluze, že politici jsou tu proto, aby stát spravovali řádně, poctivě a ku prospěchu celku. Občan se už jaksi smířil s tím, že politici všech barev kradou a ukájejí politikou svoje libido. Že rozkrádají stát. Jakkoli by se s tím smiřovat neměl.


Ale dnešní rozhodnutí oranžových je nejen proti zdravému rozumu, ale zejména proti občanovi. Ten totiž potřebuje volby. Aby znovu přerozdělil politické mandáty a dal tak vzniknout vládě s politickým mandátem. Která s plnou vážností bude řešit nashromážděnou agendu. Nechávat na Fischerově kabinetu, bez politické podpory a mandátu, krizový rozpočet a krizová opatření? Jen proto, abych si nepopálil prsty a měl se následně proti čemu vymezovat? Abych zlepšil svoje šance na vítězství ve volbách? Za sebe říkám – je mi úplně jedno, za jakých pohnutek dnes sociální demokracie hlasovala tak, jak hlasovala. Čekal jsem od ní zodpovědný a konsekventní přístup k záležitostem státu.


Dočkal jsem se toho, že v podstatě usnášení neschopná sněmovna tady bude ještě třičtvrtě roku. Dočkal jsem se toho, že přechodná vláda, složená ve stylu dortu z kuchyně pejska a kočičky, bude vládnout dál. Dočkal jsem se toho, že v parlamentu triumfují politické zrůdy typu Melčák, dočkal jsem se toho, že parlament, který byl doposud ovládán ideologickou nesnášenlivostí, bude dnes kolbištěm nepřátel na život a na smrt, protože přestaly platit elementární zásady a především prospěšné a logické dohody. A to nikoliv do konce tohoto období. Ale minimálně po celé období příští, protože takováhle ostentativní zrada nebude hned tak zapomenuta, natož odpuštěna.


Úkoly příštích období budou nutně vyžadovat spolupráci obou velkých stran. Být dneska v pozici některého z vedoucích politiků ODS, měl bych pro příště naprosto zásadní problém s uzavřením jakékoliv dohody s kýmkoliv ze současného vedení socialistů. Prostě proto, že bych jim po dnešku už nevěřil ani pozdravení. Jako volič mám problém jiný. Nemám prostě koho volit. Nula. Zejména nalevo od středu nemám koho volit. Po dnešku dokonalé vakuum. Věru, že mi tady schází nějaký levicovější Kalousek…


Nevím jestli si to v Liďáku vůbec uvědomili – dnešním dnem nejspíš ztratili centristické voliče s levicovým cítěním. Voliče, kteří jdou k volbám a přemýšlejí. Například tak, že volbou ODS by sice osobně profitovali, třeba z daňových stropů, ale že jejich osobní prospěch je dost málo ve srovnání se škodami, které to nadělá celku. Tihle voliči očekávají jasná a racionální rozhodnutí. Očekávají dodržení slova. Tím se dostáváme k onomu zásadnímu důvodu, proč měla sociální demokracie hlasovat podle původních not. Jde totiž o důvěryhodnost celé nekomunistické levice. Oranžová partaj ji dnes v 11 hodin ráno zcela deklasovala. Pouze na směr lidí propadlých sociálním sítem. Na směr lidí, kteří chtějí žít dnes, a je jim jedno , co bude zítra. Na směr lidí, co volí podle závisti. Což je mizivě málo.


Schází lidé s vizí. Schází lidé s odhodlaností něco změnit.Schází lidé se schopností nést riziko a vědět, proč postupují bolest. A schází lidé schopni tuto bolest snášet. Ti všichni si dnes museli říci – s oranžovou už ne. Zůstali jen ti, co chtějí přežívat. Pokud v tomhle elektorátu jsou ještě nějací entuziasté, pak přísluší ke komunistům. Sociální demokracii zůstali jen a jen kupčíci jako politici a poražení jako voliči…


Nepohrdám poraženými. Pohrdám kupčíky. Poražení a přežívající netuší, že potřebují i ty centristické. Protože jednak sami nemají dost hlasů a jednak bez centristů si neodpracují možnost změny.Ať volební výsledek nakonec dopadne, jak chce. A ještě drobnost – kdokoliv mi může vyčítat, že můj nadpis nemá logiku. A bude mít pravdu. Harakiri totiž může spáchat jen ten, kdo věří kodexu bušidó. A žije podle něj. Dnešní oranžová ukázala, že nemá kodex naprosto žádný. A už vůbec ne bušidó, postavený na odpovědnosti. Ukázala pravý opak. Spáchala sebevraždu. Zvláště odporným a krutým způsobem. Pohřbila se za živa.


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments