Čeká nás další válka?

Pamatujete si ještě ty lži, které nám navykládali prezident Bush a mainstreamová média o tom, jak strašlivé nebezpečí představují pro svět a Ameriku zbraně hromadného ničení v Iráku? Tyto povídačky se omílaly v tisku a v televizi do zemdlení, třebaže inspektoři vyslaní do Iráku podotýkali, že žádné takové zbraně Saddám nemá.


Zbrojní inspektoři odvedli v Iráku poctivou práci a řekli světu pravdu, leč mainstreamová média jejich závěry pohřbila. Namísto toho se chovala jako Ministerstvo propagandy a ze všech sil bušila do válečných bubnů.

Historie se opakuje, ovšem s tím drobným rozdílem, že cílem je tentokrát Írán.

A jelikož této zemi dosud nikdo nedokázal přišít žádné reálné obvinění, vzal si prezident Obama příklad z Bushe a vznesl proti ní obvinění křivé.

Nejprve fakta – Írán, coby signatář Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), umožňuje přístup do svých jaderných zařízení inspektorům Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA), kteří svědomitě monitorují jeho atomový program a hlídají, aby nedocházelo ke zneužívání citlivého materiálu pro zbrojní účely.

IAEA opakovaně prohlásila, že žádný takový případ dosud nezaznamenala. Všech 16 zpravodajských služeb Spojených států potvrdilo zas a znovu, že Írán se přestal zajímat o vývoj jaderných zbraní již před mnoha lety.

V souladu s nařízením bezpečnostní klauzule NPT Írán informoval v pondělí 21. září IAEA, že zahájil výstavbu nového zařízení na obohacování uranu. Tím splnil svou smluvní povinnost. IAEA vykoná v novém zařízení inspekci a zkontroluje, zda nedochází k jeho zneužívání pro vývoj jaderných zbraní.

Navzdory těmto jednoznačným faktům prezident Obama 25. září oznámil, že Írán byl přistižen při stavbě „tajného jaderného zařízení“, v němž prý hodlá vyrobit atomovou bombu.

Obviňuje-li Obamova administrativa Írán z provozování neexistujícího tajného jaderného programu a vyzývá-li jej, aby „vyrukoval s pravdou ven“, napodobuje pouze zdiskreditovanou Bushovu vládu, která kvůli neexistujícím zbraním hromadného ničení vpadla do Iráku.

Americká média, dokonce i ta levicová, se okamžitě postavila za prezidenta a začala hlásat, že svět se o „tajném“ íránském zařízení dozvěděl až minulý pátek ze společného vystoupení Baracka Obamy, Gordona Browna a Nicolase Sarkozyho v Pittsburghu. Opět přitom ignorují fakta, tentokrát skutečnost, že Írán o existenci svého zařízení dobrovolně (a podstatně dříve, než mu ukládala povinnost) informoval IAEA již minulé pondělí.

Alí Akbar Darejní, reportér tiskové agentury Associated Press, nepravdivě napsal: „Přítomnost druhého zařízení na obohacování uranu, v němž může být potenciálně vyprodukován materiál k výrobě jaderné zbraně, je dosud nejvýmluvnějším důkazem, že Írán něco tají.“

Darejní dále pokračuje: „O existenci tajného zařízení se západní tajné služby a diplomaté dozvěděli v pátek.“

Darejního nepravdivá zpráva o „tajné podzemní laboratoři na obohacování uranu, jejíž existenci tajil Írán před inspektory celá léta“ přispěla k vyvolání mezinárodní paniky.

Takže to tady máme znovu. Americká vláda a její evropští druhové ve zbrani lžou, až se jim od úst práší. Velká korporátní média opakují jejich tvrzení, jako by to byla tvrdá fakta, a opět tak americkým politikům jako správný komplic snaživě pomáhají v přípravě invaze, založené na křivém obvinění. Že by vzhledem ke svému upadajícímu byznysu doufala v nějakou státní finanční pomoc?

Dr. Mohammed El-Baradej, generální ředitel IAEA, výjimečně zásadový a čestný muž, který nikdy nepodlehl politickým tlakům, ve svém komuniké odmítl

„nepodložená obvinění, že informace o íránském jaderném programu byly před Radou guvernérů utajovány. Jsem konsternován nařčeními některých členských států, která byla vypuštěna do médií, že tyto informace neměla Rada k dispozici. Tato nařčení jsou politicky motivována a zcela nepodložená. Takovéto pokusy o ovlivňování chodu Sekretariátu a podrývání jeho nezávislosti a objektivity jsou porušením článku VII.F. stanov IAEA a musí okamžitě ustat.“

Jelikož k útoku na Írán neexistuje žádný legální důvod, vyrábí americká vláda další mystifikaci, jakou byly svého času neexistující irácké zbraně hromadného ničení. A stejně jako Bushova vláda ignorovala hlášení zbrojních inspektorů v Iráku, ignoruje Obamova vláda informace IAEA ohledně Íránu.

Obamova politika na Středním východě je založena na lžích a konspiracích, stejně jako byla ta Bushova.

Kdo je větším nepřítelem Spojených států – Írán, nebo americká vláda a prodejná média, která jí přisluhují?

xxx

Paul Craig Roberts byl náměstkem ministra financí pro hospodářskou politiku ve vládě Ronalda Reagana, později působil coby profesor politické ekonomie na Georgetownské a Stanfordově univerzitě. Roku 1987 obdržel od prezidenta Francoise Mitteranda Řád čestné legie. Článek byl přeložen se souhlasem autora.


Překlad: Aleš Drobek


Převzato z blogu Aleše Drobka na www.aktualne.centrum.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments