Česká ekonomika: Potápění, nebo bahnité dno?




Ekonomika dopadá na dno. Kdy přijde oživení?  

Propad HDP až o 4,9 %, navýšení nezaměstnanosti na více než 8%, pokles průmyslové výroby o více než pětinu. Taková je situace v České republice ani ne rok od začátku ekonomické krize. Jedno je jisté, naše ekonomika si v tuto dobu sahá na své dno.

Stejně rychle, jak krize postupovala, zaměstnavatelé začali propouštět pracovníky… Loni touto dobou se nezaměstnanost pohybovala kolem 5 %, teď se vyšplhala přes 8 % a podle odborníků se možná dostane až na 10 %.


Zahraniční obchod Česka je v přebytku. Stále ale klesá  

Dvouciferný pokles zahraničního obchodu pokračuje již čtvrtý měsíc v řadě, přičemž vývoz a dovoz klesá nepřetržitě od října loňského roku. V důsledku oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám se zahraniční obchod výrazněji snížil v přepočtu na eura (vývoz o 25,1 procenta, dovoz o 28,2 procenta), a zejména pak na dolary. V přepočtu na americkou měnu ČSÚ uvádí pokles vývozu o 33 procent a dovozu o 35,8 procenta.

"Vývoz reflektuje postupné zlepšování ekonomické situace v eurozóně. Pokles dovozu ovšem naznačuje, že domácí poptávka stále strádá. Spotřebitelskou poptávku brzdí stoupající nezaměstnanost, investiční aktivita chřadne kvůli úsporám firem," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Bilanci navíc podle něj vylepšuje skutečnost, že ceny ropy jsou meziročně výrazně nižší.


Fischer: Česká ekonomika poroste, stoupne až o 0,5 procenta    

Česká ekonomika je podle Fischera relativně odolná vůči světové hospodářské recesi. "Česká republika je ve srovnání s ostatními státy v regionu zemí, která má zdravý bankovní a finanční sektor bez žádných toxických aktiv," řekl podle agentury premiér. Dodal, že si je jistý oživením investiční aktivity v příštích měsících.

Fischer by nadále chtěl krátit i povinné výdaje, jako jsou důchody nebo sociální dávky. Kabinet předloží poslancům konkrétní úsporná opatření v podobě změn zákonů.

Výkon české ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí meziročně snížil o 4,9 procenta. To představuje největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu v novodobé historii České republiky. Oproti předchozímu čtvrtletí naopak HDP vzrostl o 0,3 procenta.


Analytici odhadují srpnovou nezaměstnanost na 8,5 procenta  

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) má v úterý zveřejnit údaje o nezaměstnanosti za měsíc srpen. Analytici očekávají nárůst na 8,5 procenta, s tím, že nezaměstnanost poroste i v dalších měsících v důsledku skončení sezonních prací.    

Na vyšší nezaměstnanost v příštích měsících upozorňuje i Jan Červenka z Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM): "V létě probíhaly různé sezonní práce ve stavebnictví a zemědělství, které nahrávaly snížení nezaměstnanosti. Tyto práce ale teď končí, navíc stále procházíme ekonomickou krizí, a proto se dá očekávat meziroční nárůst nezaměstnanosti."


Šrotovné končí. Škoda se připravuje na propouštění  

"S ukončením šrotovacích prémií očekáváme, že poptávka po fabiích bude klesat. Vrcholná kapacita je 1200 vozů denně. To by mohlo klesnout někam mezi 800 a 1000 vozů," řekl šéf ekonomiky Škody Auto Holger Kintscher. Útlum může přijít do dvou až tří měsíců.

 

Tržby Škodovky v pololetí klesly o pětinu na necelých 90 miliard korun. V prvním pololetí Škodovka prodala zhruba 330.000 aut, vyrobila jich ale jenom 247 tisíc, protože vyprodávala zásoby ve skladech u dealerů. Výroba tak meziročně klesla o 30 procent.


Bankovní úvěry využívá více svobodných lidí a žen   

Za posledních deset let, kdy se čeští zákazníci naučili využívat úvěrových služeb tuzemských bankovních domů, se podstatně změnila jejich skladba. V roce 1999 svobodní ze všech žadatelů tvořili dvanáct procent, zatímco dnes to je téměř třikrát tolik.

 

Zájem o půjčky rostl celkově: za dané období se počet lidí deklarujících zájem o bankovní půjčku zvýšil šestkrát. „Lidé ustupují od půjčování od známých a nabídek splátkových společností a více využívají služeb bank,“

 

Spotřebitelské bankovní úvěry v posledních deseti letech rostly stabilně ze 110 miliard na 925 miliard k pololetí letošního roku… na konci roku 2009 se trh bankovních úvěrů bude pohybovat okolo 980 miliard…


Se splácením dluhů má potíže až pětina lidí  

Počty lidí, kteří mají problémy se splácením bankovních a nebankovních půjček, měsíčních účtů za telefon, elektřinu a další služby, narůstají…

„Meziročně v 1. pololetí vzrostl počet dlužníků, kteří mají problémy se splácením, zejména v Praze a Plzeňském kraji, u obou o více než 20 procent. V ostatních krajích jich přibylo v rozmezí od 15 do 20 procent. Spotřebitelé dluží po splatnosti našim členským společnostem více než 18 miliard korun, “ informuje Jan Stopka, tajemník sdružení Solus.

Z celkových 801 206 lidí evidovaných v registru pro potíže se splácením, jich žije nejvíce v Moravskoslezském kraji (107 tisíc registrovaných jmen) a dále v Ústeckém kraji (98 tisíc registrovaných jmen). „Jde o kraje s vysokou nezaměstnaností,“ poznamenává Stopka. Jak ale dodává, překvapivý je letošní více než pětinový nárůst dlužníků ve Středočeském kraji, ve kterém nyní má po splatnosti splátky celkem 92 tisíc lidí. O dvacet procent narostl i počet problematických dlužníků v Praze, který se vyšplhal na 81 tisíc lidí…


Komu se daří v době, kdy se propouští a snižují platy? Vymahačům dluhů  

Firmy, které se zabývají vymáháním pohledávek, mají díky krizi víc zakázek. Nové lidi dokážou zaplatit. Platově si pohoršili nejen dělníci, došlo i na programátory.

Ještě před rokem platili IT specialisté za platové dravce… Podle průzkumu Hospodářských novin a portálu Prace.cz totiž právě "ajťáci" patří mezi obory, kde šly nabízené platy skokově dolů.

…V krizi si sice přilepšili především vymahači pohledávek. U vymahačů je nárůst platů podle odborníků logický. "Je doba restrukturalizací a poptávky po vymáhání pohledávek. V časech, kdy nejsou peníze, je navíc vždy větší riziko sporu," říká Jan Rakušan…

Firmám, které se na vymáhání pohledávek specializují, přibylo během letošního roku až trojnásobně víc zakázek. "Zatímco loni jsme měsíčně vymáhali tak patnáct set pohledávek, dnes jich máme měsíčně čtyři až pět tisíc,"…

 

Nejčastějšími obětmi současné situace jsou však lidé z průmyslu. Ze 148 tisíc lidí , kteří za poslední rok přišli o práci, je jich totiž osmdesát procent právě z průmyslu. A ani ti, kterým se podaří najít nové místo, nemohou jásat. Průměrná mzda, kterou jim podle průzkumu nyní firmy nabízejí, je totiž v mnoha případech výrazně nižší než loni v září. Dělník si tak v současné době přijde na 15 700 korun měsíčně…

 

Podobně na tom jsou i například obráběči kovů, kteří si pohoršili o čtyři tisíce. Výrobní podniky jsou přitom stále pod hrozbou propouštění. Například mladoboleslavská Akuma propustí do konce roku 200 lidí.


Bankéři v Česku: Regulovat platy? To se nás snad netýká, ne?    

Světové politické špičky chystají omezit odměny bankéřů. Shodly se na tom na summitu G20 v Londýně. Čeští finančníci si však ani nepřipouštějí, že by se to mohlo týkat i jich.

„Jakmile to bude direktiva EU, tak se to týká i Česka. Mě to ale nevzrušuje, naše bonusy jsou zaokrouhlovací chybou ve srovnání s bonusy západních bankéřů,“ dodal šéf české Raiffeisenbank Lubor Žalman.

 

Podle náměstka ministra financí Tomáše Zídka je pro i Česko. I on však tvrdí, že našich bankéřů se regulace zřejmě nedotkne. „Jejich platy jsou ve srovnání s Evropou a USA nízké…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments