Chce KDU-ČSL spáchat sebevraždu ?
Lidovci chtějí po volbách opět otevřít otázku vyrovnání státu s církvemi  

KDU-ČSL chce po říjnových volbách znovu předložit návrh zákona, který by vyřešil otázku majetkového narovnání státu a církví. Místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová to řekla v rozhovoru pro Katolický týdeník.

 

"Chceme stavět na návrhu původním, který ve spolupráci s odborníky a církvemi vypracovala vláda Mirka Topolánka (ODS). Tento návrh pro nás představuje základní východisko, jak bychom si narovnání majetkových vztahů státu a církví představovali – a to jak jeho finanční výše, tak způsob vyrovnání,"…

Podle jejích slov jsou lidovci také ochotni jednat o rozložení tohoto narovnání. "Čím delší doba splácení, tím bude částka kvůli úrokům vyšší, ale zase to přinese nižší zátěž pro jednotlivé rozpočty," uvedla. O částce není důvod podle Šojdrové jednat. "Shodla se na ní vláda, církve i experti. Z její výše tedy není nutné ustupovat, považujeme ji za přiměřenou,"…

 

Původní návrh podle jejích slov ztroskotal na tom, že ho předkládala velmi křehká koalice. "Samotný obsah návrhu vyžadoval politickou vůli, protože u většiny populace bohužel nepřinášel politické body….


KDU-ČSL a EDS budou mít po volbách společný poslanecký klub   

Členové KDU-ČSL a EDS, kteří kandidují na společných kandidátkách, se dohodli, že po předčasných parlamentních volbách budou mít ve sněmovně společný poslanecký klub. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda a jeho protějšek z EDS Jana Hybášková ve čtvrtek také sdělili, že se shodli i na volebním programu.

"Poslední tři týdny jsme spolupracovali na tvorbě programu KDU-ČSL. Bude to program lidovců s podporou EDS,“ prohlásila Jana Hybášková, která je nyní jedničkou na kandidátce v Královéhradeckém kraji. Pro EDS bylo podle jejích slov důležité udržet priority jako je rodinná politika a sociální solidarita. „Jsme velmi spokojeni, v programu lidovců je 99 procent toho, co jsme tam chtěli,"…


Mezi lídry na kandidátkách lidovců jsou i Kumpošt a Hybášková  

KDU-ČSL v Libereckém kraji povede zřejmě do předčasných sněmovních voleb odvolaný prezident organizačního výboru lyžařského šampionátu Roman Kumpošt. 

Nového lídra bude mít také Královéhradecký kraj, kde kandidátku povede předsedkyně Evropské demokratické strany (EDS) Jana Hybášková.

Prosadit se v malém Libereckém kraji do Poslanecké sněmovny není snadné. V minulých parlamentních volbách získali lidovci jen 4,23 procenta hlasů, k zisku mandátu je ale třeba více než dvojnásobek. Ani zelení, které naposledy v kraji podpořilo 9,58 procenta voličů, se do sněmovny nedostali. Čtyři křesla získala ODS, tři sociální demokraté a jedno komunisté.

Kumpošt je v Libereckém kraji poměrně populární. Velkou měrou se zasloužil o to, že Liberec získal pořadatelství mistrovství světa v klasickém lyžování, které se uskutečnilo letos v únoru a březnu.

Šampionát skončil se značnými dluhy vůči dodavatelům. Neumannová je již dříve odhadla na 70 až 100 milionů korun.


Politologové: Spolupráce malých stran jsou kamufláže, mohou je i poškodit  

 

Malé strany uzavírají rychle před volbami strategická partnerství ve snaze oslovit širší voličské spektrum, ačkoli jejich legitimita je podle politologů přinejmenším sporná…lidovcům by spojení sil s Evropskou demokratickou stranou Jany Hybáškové mohlo uškodit.

 

Uvedené strany ovšem nezaložily volební koalice, jak určuje zákon. Podle něj se totiž koalici navyšuje hranice pro vstup do Sněmovny o pět procent s každým registrovaným subjektem…

 

"To nejsou čisté předvolební koalice, to jsou podivná zakamuflovaná spojenectví. Kamuflují a dělají nějaké fúze, které by je měly už předem v očích voličů diskvalifikovat. U nás se ale moc nesleduje, jestli volby jsou nebo nejsou zfalšované,“ řekl Novinkám politolog Zdeněk Zbořil.

 

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 2. – 3.6.2006

 

24 Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid.

Kód

 

 

24

Název strany

 

 

Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid.

Platné
hlasy

celk.

v %

386 706

7.22

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments