Cheney chce útok na Írán, Obama pokračuje v rendition flights

duo-obama-cheney„Zastával jsem názor, že rozhovory nepovedou ke kýženému úspěchu pokud Íránci neuvěří, že jsme opravdu připraveni použít vojenskou sílu," prohlásil v rozhovoru pro americkou televizi Fox News někdejší Bushův viceprezident Dick Cheney.

Zároveň zkritizoval bývalého prezidenta Billa Clintona za to, že v Severní Koreji dosáhl osvobození dvou amerických novinářek. „Jistě, můžete být znepokojeni jejich osudem a stavem, když se ale na celou situaci podíváte z hlediska politiky, byl Clintonův krok velkou odměnou severokorejskému vedení za jeho špatné chování."

Odmítl rovněž nynější rozhodnutí ministra spravedlnosti USA Erika Holdera, zda a do jaké míry CIA po 11. září zneužívala podezřelé ve svých věznicích. „Je to čistě politický tah," prohlásil Cheney. „Neexistuje pro to žádný racionální důvod. Je to nehorázný politický akt, který způsobí mnoho škod naší schopnosti hledat lidi pro těžké úkoly, pro těžké rozhodování, aniž by se báli, co jim řekne příští vláda. "

Cheneyho rozhořčení, které vyjádřil tím, že prý není „Obamovým fanouškem", je ale zarážející, protože nová administrativa zaručila mučitelům dopředu beztrestnost, neboť jen plnili rozkazy a netušili, že tím překračují zákon.

A je zarážející o to víc, že se „svět podle Cheneyho" s nástupem Baracka Obamy v některých ohledech zase až tak nezměnil. Obama obnovil praxi vojenských tribunálů a New York Times minulý týden přinesl zprávičku, podle níž USA i za Obamy budou pokračovat v programu tzv. rendition flights, tedy že budou dál vozit své vězně podezřelé z terorismu do třetích zemí kvůli výslechům a mučení. Sám Obama tento postup mimochodem ve své předvolební kampani ostře kritizoval. Nyní budou ale tyto utajované převozy doprovázeny jakýmsi „diplomatickým ujištěním", že ti lidé nebudou „vystaveni mučení". Článek se přitom ale nezmiňuje o tom, jak se nyní vězni vůbec budou do amerických rukou dostávat, což je důležitý aspekt, protože většina lidí v držených Guantánamu nebyla ani tak zatčena, jako technicky unesena.


Převzato z Czech Free Press

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments