Září 01, 2011
Ohromný archiv neredigovaných diplomatických hlášení je volně dostupný na internetu. Skupina Wikileaks, zaměřená proti utajování, říká, že tento masivní archiv neredigovaných depeší amerického ministerstva zahraničí byl publikován kvůli bezpečnostní trhlině, z níž obviňuje svého tehdejšího partnera, britský deník Guardian.
WikiLeaks v úvodníku o 1600 slovech, zveřejněném na internetu, obvinily investigativního reportéra Guardianu Davida Leigha z toho, že vyzradil heslo, potřebné pro rozšifrování stránek v knize, kterou vydal v průběhu tohoto roku. Guardian i Leigh odmítli pochybení.
Zdá se, že kopie těchto dokumentů volně putují po internetu, ačkoli jejich autenticita by měla být teprve v nejbližší době potvrzena.
WikiLeaks ve svém prohlášení tvrdily, že Leigh „nezodpovědně a bez našeho povolení, úmyslně odhalil dešifrovací hesla“ ve své knize o této organizaci, která byla zveřejněna Guardianem v únoru. WikiLeaks prohlásily, že znalost prozrazeného hesla se soukromě šířila po celé měsíce, ale že tato organizace byla nucena přijít se svým stanoviskem dnes, poté, co se zprávy o bezpečnostní trhlině začaly šířit tiskem.
Americké ministerstvo zahraničí ve Washingtonu přímo nereagovalo na telefonický hovor s žádostí o komentář. Američtí představitelé nedávno řekli, že zveřejnění celého neredigovaného archivu by mělo potenciální vážné důsledky pro informátory, aktivisty i ostatní, kteří jsou zmiňováni v kabelogramech.
Opakované pokusy kontaktovat členy WikiLeaks a získat další objasnění byly neúspěšné.
Mezitím byly dány do oběhu depeše z poslední várky dokumentů, které naznačují, že americké jednotky popravili deset iráckých civilistů, včetně staré ženy a dítěte, a poté místo činu bombardovaly, aby zničily důkazy. Incident z roku 2006 v městečku Ishaqi v centrálním Iráku zahrnoval popravu deseti civilistů včetně sedmdesátileté ženy a pětiměsíčního dítěte.
Odtajněná depeše, která byla minulý týden vystavena na stránkách WikiLeaks, obsahovala otázky od vyšetřovatelů OSN, vztahující se k tomuto případu, které rozzuřily místní irácké představitele. Ti požadovali nějaký druh reakce od své vlády.
Američtí představitelé tehdy popřeli, že by se stalo něco nepatřičného, ale Philip Alston, zvláštní vyšetřovatel OSN pro mimosoudní, okamžité a svévolné popravy, řekl při komunikaci s americkými představiteli, která se odehrála 12 dní po 15. březnu 2006, že při pitvě, která se uskutečnila v iráckém městě Tikrítu, bylo prokázáno, že všichni mrtví z incidentu byli spoutáni a střeleni do hlavy. Mezi mrtvými byly čtyři ženy a pět dětí. Všechny děti byly ve věku do pěti let. Alston, který byl ve středu kontaktován e-mailem, řekl, že až do roku 2010 – což jsou nejčerstvější údaje, které má – američtí představitelé nereagovali na jeho požadavek na informace, a že irácká vláda také nebyla k dosažení. Řekl, že to, že Spojené státy nereagovaly, „bylo důvodem většiny těchto dopisů do USA v období 2006 – 2007,“ kdy boje v Iráku vrcholily. Alston také řekl, že nemůže poskytnout žádné další informace o tomto incidentu. „Tragédie“, řekl, „je v tom, že tento komplikovaný systém komunikace je sice k dispozici, ale Komise OSN pro lidská práva nedělá nic, aby se tím podrobně zabývala, když státy ignorují otázky, které jsou jim předneseny.“
Pentagon nereagoval na žádost o komentář.
Současně američtí vojenští představitelé v Iráku řekli, že množství obyvatel městečka, kteří svědčili o události, bylo tak vysoké, že bylo nepravděpodobné, aby bylo pravdivé, a později řekli, že tento incident nevyžadoval další vyšetřování. Vojenští představitelé také odmítli sdělit, která jednotka mohla být zapojena do tohoto incidentu.
Převzato z Global Research
Překlad: Stan