Červen 28, 2010
Spojené státy i Izrael už dlouho plánují vojenský úder na Írán, na tom není nic nového. Když zvažujeme poslední události, zdá se však vojenská operace proti Íránu docela pravděpodobná, říká ázerbajdžánský politický expert Z. Alizadeh, když komentuje možný americko-izraelský letecký úder proti Íránu z ázerbajdžánského a gruzínského území.
„Pokud Ázerbajdžán a Gruzie umožní, aby letecký útok přišel z jejich území, pak kdo může vyloučit, že Írán neprovede odvetný úder? Otázkou je, jestli tohle skutečně potřebujeme. Ázerbajdžánu nestojí za to, aby se dostal do takových problémů,“ řekl Alizadeh.
Další ázerbajdžánský politický expert Fikrat Sadichov míní, že by Ázerbajdžán neměl být v protiíránské koalici.
„Nemohu hovořit za gruzínskou stranu, ale pokud jde o Ázerbajdžán, nikdo by si neměl skutečně přát, aby se ázerbajdžánsko-íránské vztahy zhoršily. Ázerbajdžán od samého počátku vyjadřuje velmi pevnou neutrální pozici k otázkám, které s tím souvisejí. Baku se nezúčastní protiíránských akcí. Írán je naše sousední země, kromě toho tam žije mnoho Ázerbajdžánců, takže nemáme žádný zájem na takové akci,“ vysvětlil Sadichov.
Ruský expert Alexej Vlasov si myslí, že celá ta „vojenská operace proti Íránu“ není nic jiného, než falešné pověsti.
„Mám velké pochybnosti o tom, že ázerbajdžánská vláda, která vždy nejprve přemýšlí, a potom teprve jedná, povolí takový letecký úder ze svého území. Takový postup není vlastní diplomacii ázerbajdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Nadcházející Clintonova návštěva Baku je způsob, jak přimět Ázerbajdžán, aby odpověděl na otázku – jak by se zachoval, kdyby došlo k útoku na Írán? Myslím si, že Ilham Alijev najde způsob, jak udržet potřebnou rovnováhu,“ řekl Vlasov
Převzato z Global Research
Překlad: Stan