Clintonová: USA nebudou s útokem na Írán váhat

Červenec 16, 2009
V zásadním projevu před Výborem pro zahraniční vztahy (CFR) americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pasáži věnované Íránu prohlásila, že USA nebudou váhat použít armádu k „obraně svých přátel, svých zájmů a především svého lidu“. Podotkla, že to „není možnost, o kterou bychom usilovali a není to ani hrozba; je to slib.“

Varovala zároveň Írán, že americká nabídka k jednání, o níž sama už od počátku tvrdí, že není k ničemu, není bezbřehá a že ochota USA k rozhovorům „není známkou slabosti“.

Clintonová hrozila Íránu válkou už minulý měsíc v televizním vystoupení, přičemž jako vzor pro útok uvedla katastrofální invazi do Iráku.

Vyhrožování Íránu pokračuje kvůli jeho jadernému programu, o němž někteří američtí činitelé mluví jako o vojenském. Mezinárodní agentura pro atomovou energii přitom tvrdí, že pro to neexistují důkazy a ve stejném duchu vyznívají i zprávy samotných amerických tajných služeb.
V této souvislosti není bez zajímavosti zpráva z Pentagonu, podle níž USA zvažují dočasné navýšení stavu armády, která je kvůli válkám v Iráku a Afghánistánu a Pákistánu pod silným tlakem. Mluvčí Pentagonu Geoff Morrell oznámil, že se uvažuje o navýšení počtu mužů v aktivní službě o dalších 30 tisíc. Armáda USA nyní má 547 400 vojáků.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments