Co mohl Západ pokazit, to pokazil!

Projev Gregora Gysiho, mluvčího parlamentní frakce německé Levice (Die LINKE), v německém Bundestagu dne 13. 3. 2014.


Pane předsedo! Dámy a pánové!

 

Putin chce řešit celou krizi na Ukrajině vojensky. Nepochopil, že se problémy lidstva nedají řešit ani vojáky ani puškami, ale právě naopak.

(potlesk u Levice)

Ani problémy Ruska se takhle nedají řešit.

(potlesk u poslanců Zelených)

Jeho myšlení a jednání je špatné a je námi jasně odsuzováno.

(potlesk u Levice a u poslanců Zelených)

Je to ale stejné myšlení, které převládalo a převládá na Západě: v případě Jugoslávie, Afghánistánu, Iráku a Libye.

(odpor u poslanců CDU/CSU a SPD)

 

Místo systémové konfrontace nastoupily zájmové rozpory mezi USA a Ruskem. Studená válka skončila, ale takové zájmové rozpory mohou přinést podobné postupy. USA chtějí získat více vlivu a bránit to, co získaly, a Rusko chce získat více vlivu a bránit to, co získalo. Jako charakteristiky pro Rusko říkám jen: Gruzie, Sýrie, Ukrajina. A i když odsuzujeme Putinovo jednání, musí člověk vidět, jak došlo k celému vyostření a konfrontaci. Říkám vám zcela zřetelně: všechno, co mohlo NATO a EU pokazit, to pokazily.

(potlesk u Levice)

 

Začínám u Gorbačova v roce 1990. Navrhoval společný evropský dům, rozpuštění NATO a Varšavské smlouvy a koncept "všeobecné bezpečnosti" s Ruskem. To NATO odmítlo. Řekli: Rozpustit Varšavskou smlouvu, to je O.K., ale NATO zůstává. NATO změnili z obranného společenství na intervenční svazek. Druhá chyba: při znovusjednocení Německa slíbili německý ministr zahraničí, náš tehdejší ministr zahraničí Genscher, a další ministři zahraničí Gorbačovovi, že nebude žádné rozšiřování NATO směrem k Rusku. Tento slib byl porušen. Došlo k výraznému rozšíření NATO směrem k Rusku.  Někdejší ministr obrany USA Robert Gates označil uspěchané přijetí východoevropských států do NATO za těžkou chybu a pokus Západu přizvat do NATO Ukrajinu za těžkou provokaci. To jsem neprohlásil já, nýbrž někdejší ministr obrany USA.

A pak, za třetí, došlo k rozhodnutí, umístit do Polska a ČR rakety. Ruská vláda řekla: To se dotýká našich bezpečnostních zájmů; nechceme to. Západ to vůbec nezajímalo. Udělali to tak jako tak.

 

K tomu NATO v souvislosti s jugoslávskou válkou opakovaně a těžce porušilo mezinárodní právo. To mezitím připustil i někdejší kancléř Schröder. Srbsko nenapadlo žádný cizí stát a nebylo ani žádné rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Přesto se poprvé od r. 1945 s účastí Spolkové republiky bombardovalo. Obyvatelky a obyvatelé Kosova si směli plebiscitem rozhodnout o oddělení od Srbska. Tehdy jsem ostře kritizoval porušení mezinárodního práva a řekl jsem vám: otevíráte Kosovem Pandořinu skříňku; protože je-li to dovoleno v Kosovu, musíte to dovolit také v jiných místech. Nadávali jste mi. Nebrali jste to vážně, protože jste věřili, že jste takovými vítězi studené války, že pro vás už neplatí žádná měřítka. Říkám vám: Baskové se ptají, proč si nemohou uspořádat plebiscit o tom, zda chtějí patřit ke Španělsku. Katalánci se ptají, proč si nemohou uspořádat plebiscit o tom, zda chtějí patřit ke Španělsku. Přirozeně se tak dnes ptají i obyvatelky a obyvatelé Krymu. Pomocí porušení mezinárodního práva se může zvykovým právem také vytvořit nové mezinárodní právo; to přece víte. Jsem ale stále toho názoru, že by odtržení Krymu bylo stejným porušením mezinárodního práva, jako bylo porušením mezinárodního práva odtržení Kosova.

(potlesk u Levice)

Věděl jsem ale, že se Putin bude odvolávat na Kosovo, a on to také udělal. Teď říkáte, paní spolková kancleřko: Situace je ale zcela jiná.
 
(poslankyně Claudia Rothová [Augsburg, Zelení]: To taky je!)

 

– No, možná. – Nedoceňujete ale to, že porušení mezinárodního práva je porušením mezinárodního práva. Milá paní Rothová, zeptejte se někdy nějakého soudce, zda krádež y ušlechtilého motivu při srovnání s krádeží z neušlechtilého motivu přestává být krádeží. Řekne vám: je to stále krádež. – V tom je ten problém.

(potlesk u Levice – výkřiky posl. Jürgena Trittina [Zelení])


Pan Struck [bývalý ministr obrany a později předseda frakce SPD; pozn. překladatele] tehdy prohlásil: Spolková republika musí bránit svou bezpečnost na Hindúkuši. Nyní prohlašuje Putin: Rusko musí bránit svoji bezpečnost na Krymu. –  Německo ostatně nemělo na Hindúkuši žádnou flotilu a bylo také podstatně vzdálenější. Přesto teď říkám: obě věty byly, resp. jsou, špatně.

(potlesk u Levice)

 

Ale co je také pravda: když dnes mnozí porušovatelé mezinárodního práva porušovateli mezinárodního práva Rusku vyčítají, že porušuje mezinárodní právo, není to nijak zvlášť účinné ani věrohodné. To je skutečnost, s níž se musíme vypořádat.

(potlesk u Levice)

 

Obama mluvil přesně tak, jako vy, paní kancléřko, o suverenitě a územní celistvosti států. Ale oba tyto principy byly porušeny v Srbsku, v Iráku, v Libyi. Západ si myslí, že může porušit mezinárodní právo, protože už je pryč studená válka. Hrubě byly podceňovány čínské i ruské zájmy. Za Jelcina, který býval často opilý, už jste Rusko vůbec nebrali vážně. Ale situace se změnila. Velmi pozdě se teď odvoláváte na zásady mezinárodního práva vzniklé během studené války. Jsem velmi pro to, aby znovu platily – ale potom pro všechny! Jinak to nejde.

(potlesk u Levice)

 

Pak začaly potyčky mezi EU a Ruskem na Ukrajině. Oba mysleli a jednali stejně. Barroso, jako šéf komise EU, řekl: Buď celní unie s Ruskem, nebo smlouvy s námi! –  neřekl "obojí", nýbrž  "buď – anebo!" Putin řekl: buď smlouvy s EU nebo s námi! – Oba mysleli a jednali ve vylučujících se možnostech . To byla ničivá chyba na obou stranách.

(potlesk u Levice)

 

Ani jedný z ministrů zahraničí států EU se nepokusil mluvit s ruskou vládou a vůbec vzít na vědomí bezpečnostní zájmy Ruska.

(Dr. Rolf Mützenich [SPD]: To přece není pravda! – další zvolání od Zelených – To není vůbec pravda!)

 

Rusko se přece obává, že po sblížení s EU přijde na Ukrajinu NATO. Cítí se stále obklíčenější. Ale teď jsme se dali do sporů na Ukrajině.

Ministři zahraničí států EU a NATO ponechali zcela bez povšimnutí historii Ruska a Ukrajiny. Nikdy nepochopili význam Krymu pro Rusko. Ukrajinská společnost je hluboce rozdělená

(výkřiky posl. Manuela Sarrazina [Zelení])

také to se nebralo v úvahu. Toto hluboké rozdělení se ukazovalo už za druhé světové války, a ukazuje se i dnes. Východní Ukrajina tíhne směrem k Rusku. Západní Ukrajina tíhne ve směru Západní Evropy. V tuto chvíli není na Ukrajině politická osobnost, která by mohla reprezentovat obě části společnosti. To je smutná skutečnost.

 

Pak zde ještě máme Rady Evropy a Organizaci pro bezpečnost a vzájemnou spolupráci v Evropě (OBSE). Ty jste v poslední době velmi upozadili, paní kancléřko a pane ministře zahraničí. Příspěvky těmto organizacím se stále snižovaly, protože jste se domnívali, že nejsou důležité. Jsou to ale jediné evropské organizace, ve kterých je současně Rusko a Ukrajina. Proto je musíme znovu posílit – také finančně – a nesmíme mluvit o vylučování Ruska; to je zcela mimo.

(potlesk u Levice)

 

Zažívali jsme pak silné přiostření na Majdanu, zažili jsme ostřelovače a mnoho obětí. Je mnoho pověstí. V takových situacích se hodně lže. Proto navrhujeme zřídit mezinárodní vyšetřovací komisi.  My, ale především Ukrajinky a Ukrajinci, máme právo se dozvědět, co tam proběhlo a kdo nese za co zodpovědnost. Těší mne, paní kancléřko, že to podporujete.

(potlesk u Levice)

 

Na Majdanu bylo mnoho demokratických sil, ale také fašisti. Západ spolupracoval přímo i nepřímo.

(Claudia Rothová [Augsburg, Zelení]:Co? S fašisty? – Katrin Göring-Eckardtová [Zelení]: S fašisty, nebo jak?)


Poté ministři zahraničí Steinmeier, francouzský a polský ministr zahraničí, uzavřeli s Janukovičem a opozicí dohodu. Teď říkáte, pane ministře zahraničí, že Janukovič nechal dohodu padnout svým útěkem. To je nesprávně, Lidé na Majdanu odmítli velkou většinou tuto dohodu.

(Manuel Sarrazin [Zelení]: Na Majdanu nebylo žádné hlasování!)

a vy, pane ministře zahraničí, jste se na místě za tuto dohodu nijak nezasazoval. Teprve po odmítnutí opustil Janukovič Kyjev. Pak se sešel parlament a odvolal ho 72,88 % hlasů.

 

Ústava ale předepisuje 75 %. Nyní říká pan Röttgen [CDU, předseda zahraničního výboru Bundestagu; pozn. překl.] a další: No jo, za revoluce se nemůže tak hledět na ústavu. O nějaké to procento víc nebo míň … Ovšem, Putin se na to odvolává a říká: "Pro odvolání nebyla ústavně předepsaná většina."

(Manuel Sarrazin [Zelení]: Přes 80 %, pane Gysi!)

a odkazuje se proto na dopis, který mu poslal Janukovič.

 

Kromě toho: během hlasování o odvolání v parlamentu stáli okolo samí ozbrojenci. To není obzvlášť demokratické. Při hlasování na Krymu příští neděli stojí okolo také samí vojáci. A to také není není obzvlášť demokratické.

(Norbert Spinrath [SPD]: Aha!)

 

Zajímavé je,  že říkáte, paní kancléřko, že takové lidové hlasování je prý podle ukrajinské ústavy zakázané. Kdy tedy ústava platí a kdy ne? Při odvoláváni prezidenta neplatí, a při hlasování na Krymu má najednou platit? Měla byste se rozhodnout: Přijímáte plně ukrajinskou ústavu nebo jen její určité části, ty, které se vám hodí? To je způsob, který znám a který se mi nelíbí..

(potlesk u Levice)


Potom byla vytvořena nová vláda, ihned uznaná presidentem Obamou, také EU a také spolkovou vládou. Paní Merkelová! Vicepremiér, ministr obrany, ministr zemědělství, ministr životního prostředí, generální prokurátor – to jsou fašisté. Šéf národní bezpečnostní rady byl zakládajícím členem fašistické strany Svoboda. Fašisté mají důležité pozice a například dominují v bezpečnostním sektoru. Ještě nikdy fašisté dobrovolně neodevzdali moc, pokud získali aspoň podíl na ní.

(zvolání od CDU/CSU: jako komunisti!)

Přinejmenší spolková vláda zde měla povinnost vymezit hranice, už s ohledem na naše dějiny.

(potlesk u Levice)

 

Když do rakouské vlády vstoupila Haiderova FPÖ, přistoupili jsme dokonce k omezení kontaktů a podobně. A u fašistů na Ukrajině neděláme nic? Svoboda má nejtěsnější kontakty s NPD a s jinými nacistickými stranami v Evropě. Předseda této strany, Oleg Ťahnybok, řekl doslova toto. Teď cituji; musíte si poslechnout, co doslova řekl – uvozovky -: Vemte pušky, bojujte s ruskými sviněmi, s Němci, s židovskými sviněmi a jiným pronárodem. Konec citátu.

Opakuji. Tento muž řekl – uvozovky –: Vemte pušky, bojujte s ruskými sviněmi, s Němci, s židovskými sviněmi a jiným pronárodem. Konec citátu.

– Dnes jsou tu útoky na Židy a Židovky, na levici, a proti tomu všemu neřeknete nic? S těmito lidmi ze Svobody se bavíte? To je pro mne skandál. Musím vám to říci zcela jasně.

(potlesk u Levice a také u poslanců Zelených)

 

Teď chcete – a to jste oznámili – zavádět sankce, když to jinak nepůjde, jak říkáte. Ale ty nebudou Putinovi imponovat. To přeci jen zostří situaci. Kissinger, někdejší ministr zahraničí USA, má pravdu. Říká, že sankce nejsou výrazem strategie, ale výrazem toho, že strategie chybí. To platí také o eskalaci vojenských přeletů Polska a baltských republik. Co to má být?

 

Konta Janukoviče a jeho podporovatelů jsou zablokována, protože jde o ukradené státní peníze. Ptám se: A to jste předtím nevěděli? – Druhá otázka: Proč vlastně jen jejich konta? Jak je to s miliardovými majetky jiných oligaerchů, těch, kteří podporují jiné síly? Jak je to všechno jednostranné!

(potlesk u Levice)

 

Jedinou cestou je diplomacie. Za prvé. Západ musí uznat legitimní bezpečnostní zájmy Ruska na Krymu, jak už to ostatně pochopil i ministr zahraničí USA Kerry. Pro Krym musí být nalezen status, který je přijatelný pro Rusko, Ukrajinu i pro nás.

(potlesk u poslanců Levice)

Rusko musí dostat záruky, že se Ukrajina nestane členem NATO. Za druhé. Perspektivou je pro Ukrajinu funkce mostu mezi EU a Ruskem.

Za třetí. Na Ukrajině musí být zahájen proces porozumění a smíření mezi jejím východem a západem, snad pomocí konfederačního nebo federačního uspořádání, snad dokonce se dvěma prezidenty. Co vyčítám EU a NATO: Až dosud se nehledal a nebyl nalezen žádný vztah k Rusku. To se teď musí zásadně změnit.

(potlesk u Levice)


Bezpečnost v Evropě není možná ani bez Ruska, ani proti němu, ale jen s Ruskem. Až bude jednoho dne krize překonána, mohlo by být výhodou, že zase všichni budou respektovat mezinárodní právo.

Děkuji.

(potlesk u Levice a také u poslanců Zelených)

 

Překlad: jh

 

Převzato z webových stránek Strany demokratického socialismu

 

Námět: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments