Čtvero naléhavých varování z toho nejméně očekávaného zdroje




Červen 21, 2010

Bývalý císař bez šatů nám nakonec říká holou pravdu.

Jeho jméno: Alan Greenspan.

Jeho hlavní historická role: Šéfarchitekt konjunkturálního cyklu, jenž způsobil to fiskální šílenství, které teď odsuzuje.

Jeho nejnovější čin: Vydal svoji čtveřici varování v pátečním Wall Street Journalu, která je přesně to samé, co jsme vydávali v Money and Markets o celé měsíce dříve.

Greenspanovo varování číslo 1

Řecko je budíčkem pro Spojené státy a nejrozvinutější země světa

Greenspan říká, že Řecko by mohlo přimět představitele Spojených států, aby zahájili „tektonický posun ve fiskální politice“.

To souhlasí.

Naši autoři před 16 měsíci říkali, že přichází dluhová krize států, ale i přesně vysvětlovali, jak to vyjde najevo…

Money and Markets z 25. února 2009 napsal Sean Broderick:

„Prasknutí úvěrových bublin v Irsku, Španělsku, Řecku a Portugalsku by mohlo vést k tomu, že tyto země zbankrotují. …Očekávám proto, že nejméně jedna evropská země v nejbližších 12 měscících zbankrotuje, což naplní centrální banky hrůzou.“ Zdá se jisté, že Řecko zbankrotovalo a další jsou na stejné cestě, zachraňováni pouze státní pomocí, jež by se mohla změnit v bankrot Evropy.

Následně, 11. prosince 2009 – tedy dlouho před tím, než se ostatní začali znepokojovat dluhovou krizí států – napsal Mike Larson:

„Nesplácení vládních dluhů je dalším krokem k propasti. … Řecko se svižně sune po svahu směrem k platební neschopnosti. Španělsko je v potížích, protože si vyzkoušelo svoji vlastní gigantickou realitní bublinu, která již dávno praskla. … Pak tady máme Velkou Británii. Její rozpočtový deficit se blíží k 12 procentům HDP, je nejvyšší ve skupině G-20. … A jak jsme na tom my, Američané? Rozpočtový deficit roku 2009 dosáhl 1,4 bilionu dolarů a je nejhorší v dějinách.“

Kromě toho jsme i nadále vysvětlovali souvislosti v článcích The Next Contagion" (1. února 2010), "Armageddon" (22. února), "Bernanke Running Amuck" (22. března), a poté ještě mnohokrát.

A náš závěr: Příští velkou obětí by mohla být země, pro niž je státní pomoc nemožná – Spojené státy.

Greenspanovo varování číslo 2

Nákaza právě dosáhla USA

Jak zjistíte, že státní úvěrová krize udeřila i ve Spojených státech?

Pro vnějšího pozorovatele je to často záhada. Pokud jste ale analytikem v oblasti úrokových sazeb, máte přímočaré vodítko: Když musí federální vláda platit vyšší roky za své půjčky než údajně rizikovější soukromé společnosti, víte, že úvěrová krize státu právě nastala.

To je přesně ta současná situace amerických finančních trhů, kterou Greenspan popisuje: Podíváme-li se na klíčový ukazatel, právě teď platí americká vláda o 0,13 procenta více za desetileté půjčky než soukromí dlužníci!

Před třemi měsíci nás přesně před tímto varoval Mike Larson v článku Bond Market Verdict: Treasuries Riskier Than Toilet Paper“ :

Americká státní pokladna platí za půjčené peníze více než Procter & Gamble, společnost vyrábějící prací prášky a toaletní papír, společnost Lowe’s, prodejce domácích potřeb a Johnson & Johnson, výrobce leukoplasti, lékařských pomůcek a dětských šamponů.

„Vzkaz finančních trhů  Washingtonu je hlasitý a jasný: Dejte si své finance do pořádku … nebo vás k tomu přinutíme!“

Greenspanovo varování číslo 3

Úrokové sazby by mohly raketově vzrůst, stejně jako v 80. letech

Toto jsou skutečná Greenspanova slova: „Růst dlouhodobých sazeb se může objevit nečekaně náhle. Mezi počátkem října 1979 a koncem února 1980 například výnos z desetiletých dluhopisů vzrostl téměř o čtyři procentní body.“

Ano. A v tom samém roce vzrostly státní dluhopisy na 30 let o pět procentních bodů, úroky na pokladničních poukázkách se zvýšily z 6 na 16 procent během šesti měsíců a základní úroková sazba vzrostla na 21,5 %.

Neočekáváme, že vlna vzestupu úrokových sazeb dosáhne takové frekvence a rychlosti, ale dokonce i když sazby vzrostou jenom o malou část této exploze z roku 1980, následky mohou být katastrofální.

Autoři Money and Markets byli opět v obraze (podívejte se na články Mike Larsona Surging Interest Rates Ahead“ a „Why I Worry So Much about Bonds“.)

Greenspanovo varování číslo 4

Nárůst cen zlata zvěstuje budoucí zhroucení ničím nekryté měny

Greenspan píše: „Zatím si užíváme luxusu toho, že dolar je stále nejméně špatný z hlavních nekrytých měn. Neúprosný růst v cenách zlata ukazuje, že velký počet investorů hledá útočiště mimo nekryté měny.“

Ano, samozřejmě. Je to ta věc, kterou Larry Edelson, Sean Broderick, Claus Vogt a další v našem týmu dlouhodobě objasňovaly – totiž, že to, co skutečně navýšilo ceny zlata, nebyl jenom pád dolaru. Byl to pokles téměř všech hlavních nekrytých měn, především eura.

Jenom málokdo z odborníků na měny více vyzváněl na poplach před hrozícím zánikem eura než Bryan Rich z Weiss Research.

Před 15 měsíci publikoval svůj přelomový sloupek „Why It Could Be Curtains for the Euro“ (7. března 2009) … Před 14 měsíci napsal „More Pain Ahead, Especially for Europe“ (25. dubna 2009) … a před pěti měsíci se předvídavě ptal „Will the Euro Become the Most Hated Currency for 2010?“ (2. ledna 2010).

A byl to článek Clause Vogta „The Euro Is Washed Up — But the Dollar Is No Better“, který nedávno vrátil zpět na zem i ty nejtvrdohlavější optimisty: Tvrdí, že pokud vezmeme v úvahu všechny vládní závazky, tak Německo a Franci mají nyní celkové zadlužení ve výši 255 procent HDP … Spojené království 530 procent … a Spojené státy jsou nad 580 procenty!

Blíží se Den zúčtování

Díky pane Greenspane za to, že jste použil ty samé argumenty jako náš tým. Ale běda, máte tam jedno tvrzení, jež považujeme za mimořádně nerealistické – že snižování rozpočtu nepovede k obnovení poklesu ekonomiky.

Skutečnost: Ekonomika je závislá na pobídkách. A takto jsme to vysvětlovali před týdnem v článkuGlimpses of the End Game“:

„Není to žádná velká věda. Spojené státy, Evropa a Japonsko jsou závislé na stimulech. Vlády však místo dalších injekcí předepsaly šokovou terapii. A tak, i když se rozpočty nebudou příliš ořezávat, nevyhnutelně budeme svědky bolestného propouštění a dalšího velkého poklesu.“

A toto zde je přesvědčivý důkaz pro investory: Dokud měla Obamova vláda a Kongres politický kapitál – a neomalenou drzost – neomezeně utrácet a stimulovat, byli schopni namluvit světu, že krize skončila a oživení opravdu nastává.

Manipulovali nejen hospodářstvím, ale i psychologií investorů.

Nyní jsou však zastánci dalších stimulů a vládní pomoci zdiskreditováni. Zastánci ohromných deficitů byli umlčeni. A dokonce i ekonomové z establishmentu, jako je Greenspan, píší o těch samých děsivých následcích, před nimiž jsme varovali my z Money and Markets.

Tento naprostý obrat ve vnímání a přístupech by mohl být dlouhodobě konstruktivní. Právě teď je pravděpodobně posledním stéblem, které převáží zpět oživení v režii Washingtonu. Bez dalších stimulů, subvencí a podpor se skromná zlepšení, která jsme mohli zaznamenat ve firemních ziscích, na realitním a pracovním trhu, brzy náhle skončí … burzovní vzestup, která začal v březnu minulého roku je ve svém posledním tažení … a všemi obávaná recese ve tvaru W je na cestě.

Ještě jsme vás nepřesvědčili? Tak zvažte tohle:

Economy Stalling as Easy Money Effect Wears Off!

The Biggest Shock of All

The ‚Snowball‘ Scenario Sinks Sovereigns

Two Consequences of the Stimulus Programs Washington Wants You to Ignore

Debt Façade Cracking in U.K. as Sovereign Contagion Spreads

 

A poté přijměte opatření, třeba podle návodu v Our SIXTH Warning: Dow in Danger!

 

Pokud i hlavní architekt předchozí konjunktury sám vidí těžké důsledky přímo před námi, je načase věnovat tomu pozornost.

 

Převzato z Money and Markets

 

Překlad: Stan

This investment news is brought to you by Money and Markets. Money and Markets is a free daily investment newsletter from Martin D. Weiss and Weiss Research analysts offering the latest investing news and financial insights for the stock market, including tips and advice on investing in gold, energy and oil. Dr. Weiss is a leader in the fields of investing, interest rates, financial safety and economic forecasting. To view archives or subscribe, visit http://www.moneyandmarkets.com.

From time to time, Money and Markets may have information from select third-party advertisers known as "external sponsorships." We cannot guarantee the accuracy of these ads. In addition, these ads do not necessarily express the viewpoints of Money and Markets or its editors. For more information, see our terms and conditions.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments