Další miliardy na americké (a izraelské) zbrojení

obama-nobelBudiž, inkoust na pražské smlouvě s Ruskem o omezení jaderných zbraní, už zaschl, a tak nyní prezident Barack Obama může svižně požadovat na jaderné zbraně 80 miliard dolarů.


Podle ministra obrany USA Roberta Gatese by tyto peníze měly jít na „přestavbu a udržení stárnoucího jaderného arzenálu". Spojené státy mají ještě z dob studené války 5113 bojových jaderných hlavic, a navzdory svým proklamovaným ambicím zbavit svět jaderných zbraní, se Obama nijak netají ani tím, že chce z „bezpečnostních" důvodů americký arzenál modernizovat.


Zároveň s tím Obama oznámil, že bude požadovat dodatečných 205 milionů dolarů určených pro izraelský raketový obranný systém Iron Dome. Tato suma je nad rámec zhruba tří miliard dolarů, které americké vlády ročně vynakládají na vojenskou pomoc Izraeli. Mluvčí Bílého domu Tommy Vietor při oznámení nových milionů poukázal na údajnou hrozbu, které Izrael čelí ze strany libanonského Hizballáhu a palestinského Hamasu. Raketový systém Iron Dome, který tomu má zabránit, vyrábí izraelská státní zbrojovka Rafael, a je předmětem silné kritiky kvůli značnému předražení a falšování testů. Navíc, i kdyby opravdu fungoval, bylo by lehce podivné, kdyby měly být rakety v ceně 50 tisíc dolarů za kus nasazovány proti podomácku vyráběným střelám, které občas létají z Gazy.


A aby už zbrojení a výdajů na válku nebylo málo, schválil senátní výbor dalších 33,5 miliardy dolarů na letošní válčení v Iráku a Afghánistánu. Je to první legislativní krok k naplnění Obamovy vize o vyslání dalších 30 tisíc vojáků do Afghánistánu.


To se fakt dají miliardy dolarů tisknout tak rychle?

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments