Další zfalšované volby v Afghánistánu, další „úspěch“ okupace

volby-falesParlamentní volby v Afghánistánu dopadly podle očekávání. Účast v nich podle „Nezávislé volební komise" dosáhla 40 procent oprávněných voličů, tedy že hlasovalo 3,6 milionu z 9,2 milionu oprávněných voličů.

Je přitom příznačné, že ještě při neuvěřitelně zfalšovaných loňských prezidentských volbách tatáž komise tvrdila, že oprávněných voličů je v Afghánistánu 11,4 milionu a na svých webových stránkách tento údaj dosahoval dokonce čísla 16,7 milionu.


Tentokrát se z bezpečnostních důvodů – Taliban podnikl několik stovek útoků, aby volby narušil – neotevřela zhruba pětina všech volebních místností a prázdnotou zívaly i ty místnosti, které se otevřely. Předvolební průzkum ukázal, že se k volbám, chystá asi 70 procent voličů, přičemž bezmála týž počet byl už dopředu přesvědčený, že volby budou zfalšované. O tom, že Afghánci vědí, svědčí zprávy popisující volný prodej hlasovacích lístků na bazarech


Volební den si vyžádal nejméně 19 mrtvých, nespočet zpráv o volebních podvodech a také už i první stovku stížností na průběh hlasování, z něhož má vzejít 249 poslanců afghánského parlamentu. Podle údajů OSN se o znovuzvolení ucházelo 90 procent poslanců, kteří byli zvoleni už v roce 2005 (další stávající poslanec byl diskvalifikován, 15 jich odchází na odpočinek a 10 jich bylo zabito nebo v průběhu svého mandátu zemřeli). Je pozoruhodné, že podle nezávislých zdrojů bylo mezi vítězi z voleb z roku 2005 40 polních velitelů dál napojených na ozbrojené skupiny, 24 členů zločineckých gangů, 17 obchodníků s drogami a 19 dalších, kterým hrozilo stíhání za závažné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Ostatně, Nezávislá afghánská komise pro lidská práva soudí, že 80 procent provinčních kandidátů a více než 60 procent z těch, kdo byli zvoleni v Kábulu, má styky s ozbrojenými skupinami.


Tito lidé se tak v současnosti vkopírují do dalšího parlamentu – výsledky hlasování mají být oficiálně vyhlášeny nejdříve až někdy v říjnu – a vše bude v naprostém pořádku. Vrchní velitel okupačních vojsk generál Petraeus označil volby za „úspěch" a tvrdil, že hlasování „vyslalo silné poselství" povstalcům a činitelé NATO mu přizvukovali, že násilnosti během voleb vůbec nebyly tak hrozné, jak by se na pohled mohlo zdát…

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments