Deficit USA poprvé překročil bilion

Deficit státního rozpočtu USA v rámci finančního roku 2009, který započal loni v říjnu, poprvé v dějinách Spojených států překročil bilion dolarů, oznámila agentura AP s odvoláním na americké ministerstvo financí.

AFP k tomu dodává, že hranice 1,086 bilionu dolarů deficit dosáhl v červnu, tedy v devátém měsíci finančního roku. Rozpočtový výbor Kongresu přitom počítá s tím, že na konci finančního roku se deficit bude pohybovat kolem 1, 841 bilionu dolarů, což je čtyřnásobek oproti stejnému období roku 2008.

Hlavní příčinou rekordního deficitu jsou údajně zvýšené státní výdaje na boj s ekonomickou krizí v kombinaci se snižujícími se příjmy z daní. Značnou zátěží pro rozpočet jsou také pokračující americké války ve Iráku, Afghánistánu či Pákistánu.

Šéf Fedu Ben Bernanke v červnu vyzval rozpočtový výbor Kongresu ke snížení státních výdajů a k obnovení „fiskální rovnováhy“. Prezident Obama i jeho ministr financí k tomu prohlásili, že jakmile začne americká ekonomika znovu růst, vláda začne deficit krátit ze všech sil.
 
Převzato z Czech Free Press

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments