Deset otázek pro Eurovolby 2014: KDU-ČSL

Zaslali jsme otázky lídrům stran, které kandidují v květnových volbách do Evropského parlamentu. Odpovědi zveřejňujeme v tom pořadí, v jakém nám byly zaslány. Odpovědi nejsou redigovány po jazykové stránce.


 

Pavel Svoboda, KDU-ČSL:


1. Jaký je názor vaší politické strany či politického hnutí na přijetí eura a vstup ČR do Evropského stabilizačního mechanismu (ESM)?

Jsme pro vstup do eurozóny v hospodářsky vhodné chvíli. Účast na ESM je v tuto chvíli nezbytnou podmínkou podílení se na společné měně.

2. Jak v případě úspěchu vaší politické strany či politického hnutí budete hlasovat v případném hlasování o rozšíření EU o další kandidátské země, konkrétně Turecko a Ukrajinu?

KDU-ČSL je proti členství Turecka v EU a tento názor bychom prezentovali i na případném hlasování o smlouvě o přistoupení Turecka k EU. Ukrajina v současnosti není kandidátským státem EU a ani neočekávám, že v příštích letech se jím stane, přesto si dokážu představit její členství v EU za delší dobu.


3. Jaký názor máte na užší vojenskou spolupráci České republiky s USA mimo rámec EU a NATO ve vojenské oblasti, případně dislokaci prvků americké protiraketové obrany na území České republiky? (radar v Brdech, dislokace raket, operační řídící centrum, zpravodajská spolupráce, apod.)

Spojenecká spolupráce všech států NATO je na dobré úrovni – ČR by mohla poskytovat společné obraně více kapacit, včetně dislokace prvků protiraketové obrany.


4. Jak se bude vaše strana po případně úspěšných volbách chtít vypořádat s „deficitem demokracie” v EU? Jaká opatření navrhnete či podpoříte na omezení moci korporátních lobbistů?

Deficit demokracie v EU spatřujeme především v nedostatku parlamentní a veřejné kontroly nad rozhodováním Evropské komise a expertů členských států. Budeme požadovat větší přístup volených zástupců k jednáním mezi komisí a radou a odpovědnější přístup vlád členských států. Existující registr lobbistů by měl být rozšířen i na organizace nevládní a oborové a rozhodně by měl být závazný.


5. Jak se v případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, postavíte k aféře s odposlechy NSA?

Budeme požadovat od našich amerických partnerů vysvětlení a důkazy toho, že odposlechy opravdu zamezily zločinům či pomohly dopadnout pachatele. Důležitou roli v této aféře hrály i národní evropské výzvědné služby.


6. V případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, jaké stanovisko v Evropském parlamentu zaujmete k dohodám:

a) SWIFT II o hromadném předávání bankovních údajů z EU do Spojených států

Budeme požadovat reciprocitu – informování i o údajích z USA do EU

b) Dohodě EU s USA o předávání osobních údajů cestujících,
Rovněž uvažujeme o vhodnosti reciprocity; celkově však jde o rozumný nástroj obrany před terorismem

c) Obchodní dohodě proti padělatelství (ACTA),
ACTA byla zamítnuta, budeme hlídat, aby se její chybné pasáže opět nevynořily v jiných navržených mezinárodních smlouvách

d) připravované Transatlantické dohodě o volném obchodu mezi USA a EU (TAFTA)?
O dohodě o volném trhu nevíme, k jednání o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) se stavíme s očekáváním pravidelného informování o průběhu vyjednávání a předpokládáme, že bude přínosná pro obchod a zaměstnanost na obou stranách Atlntiku, aniž by ohrožovala vysoký standard ochrany spotřebitelů v Evropě


7. Jaký je názor vaší politické strany či politického hnutí na současný zbrojní zákon, tedy Zákon o zbraních 119/2002 Sb. ve znění pozdějších novelizací?

KDU-ČSL nemá k zákonu 119/2002 Sb. žádné závažnější výhrady.


8. Považuje vaše politická strana či politické hnutí zákonná ustanovení KRAJNÍ NOUZE dle §28 tr. zákoníku a  NUTNÁ OBRANA dle § 29 tr.zákoníku za dostačující a odpovídající současné situaci? (http://www.mujglock.com/krajni-nouze.htmlhttp://www.mujglock.com/nutna-obrana.html )

Považujeme stávající zákonná ustanovení za legitimní a platná.


9. V případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, jaké zaujmete stanovisko k represivní protizbraňové politice eurokomisařky Cecilie Malmström?

Vyčkáme, jaké konkrétní návrhy Komise do Evropského parlamentu pošle a budeme je v debatě s ostatními poslanci podrobně zkoumat tak, aby neohrozily pravidla subsidiarity  – volnosti členských států EU rozhodovat si v této problematice vlastním způsobem.


10.  Od roku 2009 zavedla Kanada jednostranně pro občany České republiky vízovou povinnost, která navzdory mnoha jednáním o jejím odstranění stále platí. V případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, budete se dožadovat klauzule solidarity se všemi důsledky, tedy recipročního zavedení víz pro občany Kanady od všech států Evropské unie, nebo současný asymetrický stav vůči občanům České republiky považujete za záležitost českých státních orgánů?

Po velkém tlaku organizovaném poslankyní KDU-ČSL Zuzanou Roithovou byla vízová povinnost pro občany ČR v listopadu loňského roku Kanadou zrušena. Jako europoslanci budeme nadále požadovat automatické spuštění tzv. klauzule solidarity v případě uvalení víz na každý stát EU.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments