Deset otázek pro Eurovolby 2014: Národní socialisté – LEV 21

Zaslali jsme otázky lídrům stran, které kandidují v květnových volbách do Evropského parlamentu. Odpovědi zveřejňujeme v tom pořadí, v jakém nám byly zaslány. Odpovědi nejsou redigovány po jazykové stránce.


 

Jiří Paroubek, Národní socialisté – Lev 21:


1. Jaký je názor vaší politické strany či politického hnutí na přijetí eura a vstup ČR do Evropského stabilizačního mechanismu (ESM)?

Česká koruna je úzce spjatá s eurem, s jeho vývojem. V následujících pěti letech nebude moci být u nás euro zavedeno, protože nebudeme splňovat minimálně jedno kritérium nezbytné pro jeho zavedení. A tím je snížení strukturálního deficitu české ekonomiky pod 0,5%.


2. Jak v případě úspěchu vaší politické strany či politického hnutí budete hlasovat v případném hlasování o rozšíření EU o další kandidátské země, konkrétně Turecko a Ukrajinu?

Ani přijetí Ukrajiny, ani Turecka do EU nebude v příštích pěti letech aktuální. Nehlasoval bych pro ně.


3. Jaký názor máte na užší vojenskou spolupráci České republiky s USA mimo rámec EU a NATO ve vojenské oblasti, případně dislokaci prvků americké protiraketové obrany na území České republiky? (radar v Brdech, dislokace raket, operační řídící centrum, zpravodajská spolupráce, apod.)

Nebyl jsem a nejsem ani dnes pro umístění vojenské základny USA nebo jiné země na našem území. Něco jiného je např. zpravodajská spolupráce. Jsme-li členskou zemí NATO, vidím to jako normální.


4. Jak se bude vaše strana po případně úspěšných volbách chtít vypořádat s „deficitem demokracie” v EU? Jaká opatření navrhnete či podpoříte na omezení moci korporátních lobbistů?

Naše členství v EU je potřeba „kompenzovat“ uplatněním dalších prvků přímé demokracie, aby si na úrovni obcí, krajů či celé země lidé mohli o řadě věcí rozhodovat sami.

 

5. Jak se v případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, postavíte k aféře s odposlechy NSA?

Odposlechy NSA jsou závažným zásahem amerických zpravodajských služeb do osobnostních práv občanů i do suverenity řady evropských států, spojenců USA. To se mezi přáteli nedělá. EU musí chtít záruky, že se to již nebude opakovat. Že vláda USA má své zpravodajce pod kontrolou.


6. V případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, jaké stanovisko v Evropském parlamentu zaujmete k dohodám:

a) SWIFT II o hromadném předávání bankovních údajů z EU do Spojených států

b) Dohodě EU s USA o předávání osobních údajů cestujících,

c) Obchodní dohodě proti padělatelství (ACTA),

d) připravované Transatlantické dohodě o volném obchodu mezi USA a EU (TAFTA)?

Ke každé z těchto dohod určitě přistoupím trochu jinak. Půjde mi vždy o ochranu českých národních zájmů. Byl jsem od počátku proti dohodě ACTA. Nejsem nyní plně přesvědčen o prospěšnosti dohod SWIFT II. a o dohodě EU a USA o předávání osobních údajů cestujících. A u Transatlantické dohody mezi EU a USA bude záležet na jejím konkrétním znění. Pokud to přinese nová pracovní místa a zajistí ochranu spotřebitele na obvyklé západoevropské úrovni, zvážím její podporu.

 

7. Jaký je názor vaší politické strany či politického hnutí na současný zbrojní zákon, tedy Zákon o zbraních 119/2002 Sb. ve znění pozdějších novelizací?

Nejsem na to odborník, určitě bych potřeboval expertní pohled. Obecně však nejsem přítelem zbraní a liberalizace jejich držení.


8. Považuje vaše politická strana či politické hnutí zákonná ustanovení KRAJNÍ NOUZE dle §28 tr. zákoníku a  NUTNÁ OBRANA dle § 29 tr.zákoníku za dostačující a odpovídající současné situaci? (http://www.mujglock.com/krajni-nouze.htmlhttp://www.mujglock.com/nutna-obrana.html )

O těchto věcech je potřeba zahájit společenskou diskusi. Jsem pro přijetí zákonné úpravy blízké německému či rakouskému zákonodárství.


9. V případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, jaké zaujmete stanovisko k represivní protizbraňové politice eurokomisařky Cecilie Malmström

Viz má odpověď na otázku č. 7.


10.  Od roku 2009 zavedla Kanada jednostranně pro občany České republiky vízovou povinnost, která navzdory mnoha jednáním o jejím odstranění stále platí. V případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, budete se dožadovat klauzule solidarity se všemi důsledky, tedy recipročního zavedení víz pro občany Kanady od všech států Evropské unie, nebo současný asymetrický stav vůči občanům České republiky považujete za záležitost českých státních orgánů?

Očekával bych solidaritu všech států EU.

 

Foto: Jiří Paroubek, autor Petr Šmerkl, Wikipedia

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments