Desítky starostů jedou protestovat do Bruselu


Praha, 16.2.2009

Desítky starostů z Ligy starostů proti radaru vyrazí za podpory 130 českých starostů zítra vpodvečer na jednodenní cestu do Bruselu, kde budou spolu se zástupci hnutí Nenásilí, kampaně Evropa pro mír a dalších evropských organizací protestovat proti umístění vojenské základny USA v ČR. Budou také přijati zástupci belgického senátu, členy evropského parlamentu a také místopředsedkyní EP Luisou Morgantini. Odpoledne vystoupí na veřejném slyšení na téma rozmístění prvků systému Národní raketové obrany USA ve Střední Evropě.
Těsně před odjezdem tří autobusů se starosty a celkem 130 účastníky cesty do Bruselu proběhne tiskový brífink v Rokycanech na okraji Brd za účasti zástupců Ligy starostů proti radaru a hnutí Nenásilí. Začátek brífinku je v 19 hodin před rokycanským zimním stadionem.

Hlavními body středečního programu v Bruselu jsou:
10:00 první protestní akce na Lucemburském náměstí (Luxembourg Plaza), jen několik desítek metrů od Evropského parlamentu
12:00 přijetí delegace Ligy starostů a hnutí Nenásilí v belgickém Senátu
14:00 hlavní manifestace na Lucemburském náměstí, happening „Neviditelní“
14:45 vystoupení zástupců Ligy starostů a hnutí Nenásilí na zasedání skupiny EP GUE/NGL
15:30 přijetí delegace Ligy starostů a hnutí Nenásilí britskou europoslankyní ze skupiny Evropští zelení Jill Evans
16:00 přijetí delegace Ligy starostů a hnutí Nenásilí místopředsedkyní EP Luisou Morgantini
16:30 – 18:00 veřejné slyšení za účasti europoslanců, zástupců Ligy starostů proti radaru, hnutí Nenásilí, kampaně Evropa pro mír a dalších organizací

Cestu podporuje mimo jiné 13 ze 14 českých hejtmanů, 130 českých starostů, řada starostů evropských měst a dále renomované mezinárodní organizace jako například Starostové za mír (Mayors for Peace), sdružující více jak 2500 starostů z celého světa či křesťanská mírová organizace Pax Christi International.

Současně s protesty v Bruselu proběhne ve středu také řada podpůrných akcí v dalších evropských i zámořských městech, mimo jiné v Madridu, Kodani, Berlíně, Římě, Palermu, Florencii, Miláně, Turíně, Budapešti a v Buenos Aires. Akce mají za cíl podpořit české starosty i další organizace v jejich boji a vyjádřit nesouhlas s rozmístěním nových vojenských základen USA ve Střední Evropě.

Hnutí Nenásilí se zrodilo z aktivity skupiny českých humanistů v prosinci 2007. Jeho cílem je nenásilnými formami bojovat proti umístění vojenské základny USA na území České republiky a prosazování ideálů nenásilí. Hnutí vešlo do širšího povědomí zejména hladovkou Jana Tamáše a Jana Bednáře v květnu letošního roku, na ní navazující řetězovou hladovkou osobností celospolečenského života a pořádáním mezinárodních konferencí a dalších aktivit věnujících se problematice nenásilí, jaderného odzbrojování, prevenci militarizace vesmíru a stažení okupačních vojsk z cizích území.
Hnutí bývá někdy mylně zaměňováno s iniciativou Ne základnám.

Kontakt:
Ing. Jan Tamáš, Ph.D., tel. 776 785 839, email: jan.tamas@humanisti.cz
Jan Bednář, tel. 608 731 162, email: jan.bednar@nenasili.cz
www.nenasili.cz
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments