Děti jedou na výlet aneb exemplum

Dnes jsem na twitteru zaznamenal relativní popularitu následující textík, uváděný jako názorný příklad „socialistického vidění světa a solidarity“, který má ukázat, jak jsou ti socialisté pitomí (zdroj):

„Neznám lepší příklad jak demonstrovat socialistické vidění světa a solidarity jako tenhle. Děti jedou na školní výlet a část z nich sežere svačiny hned, jak nasedne do autobusu. Když potom přijde doba svačiny, přikáže učitelka těm dětem, které si jídlo nechaly až na dobu, kdy budou mít hlad, aby se s těmi, co už všechno sežraly, solidárně podělily.“


Jestli tohle je názorný příklad něčeho, tak především toho, jakou mají o „socialistickém vidění světa“ představu pravicově orientovaní lidé.


To přerozdělování od těch, kteří si svačiny nesnědli, k těm, kteří si je snědli hned zkraje, které má dokazovat zvrácenost socialistické myšlenky, je totiž přerozdělováním typicky kapitalistickým, kdy se bere jedněm proto, aby se přidalo těm, kteří již mají (v tomto případě měli).


Socialismus by vypadal tak, že se ti, kteří svačinu mají, rozdělí s těmi, kteří si ji s sebou vůbec nevzali, protože jim ji rodiče nedali, případně se rozdělí ti s řízkem s těmi se suchým chlebem.


Další možná socialistická interpretace tohoto umělého klišovitého mikdrodramatu, která ovšem nemá v textu přímou podporu, je taková, že na výlet jede celá třída, a ne pouze elita, která si to mohla finančně dovolit.


Ale na tom vynuceném přerozdělování od těch, kterým svačina zbyla, k těm, kteří si ji snědli, nic socialistického není. Bez ohledu na to, že právě takhle pravice socialismus chápe.

 

Převzato z blogu Tribun

 

Stanův komentář: Tak mě napadá, jestli ono "exemplum" jistým způsobem nepopisuje chování kapitalistických banksterů. Rozdíl je možná jen v tom, že tihle "nesocialističtí" banksteři  předtím nejedli chleba s řízkem, ale byli na obědě v Ritzu, a po zbytku osazenstva požadují jejich svačiny pod pohrůžkou, že pokud jim nebude vyhověno, tak vyhodí do vzduchu celý autobus…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments