Rozhovor moderátorky RT Julie Ševarnadzeové s bývalým starostou města Futubu (u Fukušimy) panem Katsutaka Idogawou o dnešní situaci v postiženém místě:
Stručný obsah starostovy výpovědi: Zemětřesení mě zastihlo 11. března 2011 asi 50 km od města. Okamžitě jsem se vracel autem a již projížděl troskami. Když jsem viděl pohromu a moře v ulicích města, hned jsem přemýšlel, co je s jadernou elektrárnou. Dozvěděl jsem se, že vlna tsunami byla víc než 6 m vysoká, ačkoliv nikdy dřív nezažili vlnu vyšší než 60 cm.
Problémem byly informace, mobilní telefony nefungovaly, jediné informace přicházely z rozhlasu do bateriových přijímačů. Rozhodl jsem se nařídit evakuaci, ale rozšířit oficiálně tuto informaci bylo takřka nemožné. Lidé však sami prchali směrem do města Kalamata, ovšem silnice byly přeplněné. Všude vládl chaos.
Jaderná elektrárna, jak jsem již dříve věděl, měla havarijní plány pro případy požáru, poruchy na elektrárně, ale s obrovskou vlnou tsunami nikdo nepočítal. Nikdo nám nedovedl odpovědět, jaké vzniklo nebezpečí. Dnes běží kampaň – vraťte se domů. Ovšem podle mých podkladů je radiace ve Fukušimě stále čtyřikrát vyšší nez v Černobylu. Vláda a odborníci prohlašují, že už nic nehrozí, obávám se však, že zakrývají pravdu. Děti jsou stále ohroženy, je vysoký počet omemocnění leukémií a astmatem. Jsem toho názoru, že děti by měly zůstat evakuované. Po neštěstí bylo několikrát prohlášeno, že území bude evakuované na dobu 30 let, ale dnes vláda a prefektura ubezpečují, že už nic nehrozí.
V rámci lidvidačních prací se ukládají trosky a odpad bez konzultace s místními orgány. Pracuje se chaoticky. TEPCO (elektrárenská společnost) nijak nevysvětluje, kdo je odpovědný a jak se bude postupovat dál. Na mé dotazy, jaká je situace a jaké trvá nebezpečí, jsem nedostal odpověď. Stále trvá kontaminace vody.
Vláda nedává otevřené informace, lže se o situaci stejně jako se před lety mlžilo okolo situace v Hirošimě a v Nagasaki. Proslýchá se, že jsou další oběti radiace mezi zaměstnanci TEPCO, ale oficiální informace nejsou.
Jak dál s atomovou energií?
Japonsko má k dispozici obrovské množství vodní energie a měly by se vydat zákony, stanovující její větší využití. Ovšem koncerny nemají zájem, protože velké elektrárny včetně jaderných znamenají velké investice a velké zisky. Přitom 70 % obyvatelstva by preferovalo elektrárny nejaderné, ale vláda si bohužel nebere příklad třeba z Německa.
I já sám pociťuji zdravotní následky z doby těsně po katastrofě, kdy jsem musel setrvat na svém místě a pomáhat organizovat pomoc.
Překlad: onlooker