Dokument: Jednoznačně odmítám nesmyslné útoky na mou osobu…

Jednoznačně odmítám nesmyslné útoky na mou osobu v souvislosti s avizovanou ztrátou Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

Prvotní rozhodnutí o organizaci tohoto mistrovství udělala vláda Vladimíra Špidly v roce 2005. Rozhodovala přitom na základě dokumentace, která jen náklady na vybudování nezbytné infrastruktury ocenila ve výši 1,2 miliardy korun. Sama ale vyčlenila v rozpočtu jednotlivých ministerstev jen 569 mil. korun. Předchozí vláda se nedořešeným financováním šampionátu zabývala poprvé v roce 2007.

Řešili jsme tedy základní dilema, zda bez jakéhokoli efektu promarnit vynaložené či nasmlouvané finanční prostředky v řádu stovek miliónů korun, vracet do té doby proplacených téměř 60 miliónů korun od Mezinárodní lyžařské federace (FIS),  dopustit mezinárodní ostudu a poškození dobrého jména země u mezinárodní sportovní veřejnosti, nebo mistrovství umožnit za cenu dalších finančních nákladů. Jsem přesvědčen, že v dané chvíli nebylo možné rozhodnout jinak a ani jinak složená vláda by neudělala jiné rozhodnutí. Škody by byly nesrovnatelně větší.

Finančními problémy samotné organizace mistrovství se vláda musela znovu zabývat na konci roku 2008, kdy organizátoři upozornili na fatální výpadek soukromých zdrojů a požádali o pomoc ze státního rozpočtu. Tehdy vláda znovu v kritické situaci rozhodovala. Žádný manévrovací prostor ani jinou alternativu řešení ale neměla.

Svým usnesením uvolnila pro organizaci mistrovství částku 189 mil. Kč. Její vyplacení ale podmínila předložením podrobného finančního rozboru. Na jeho základě přispěla na mistrovství další částkou 188 mil. Kč. (Celkově na pořádání světových pohárů v roce 2008 a pořádání mistrovství světa v roce 2009 plynulo ze státního rozpočtu 258 mil. Kč.)

Jakákoli morální či právní odpovědnost předchozí vlády za dodatečné změny v rozpočtu organizace mistrovství či za avizovanou ztrátu nepřichází v úvahu. Pokud skutečně ke ztrátě došlo, jde výhradně a zcela jednoznačně o odpovědnost Organizačního výboru Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009, o.s.

Mirek Topolánek
předseda ODS

Stanův překlad z političtiny do češtiny: Milí daňoví poplatníci, milé orgány činné v trestním řízení! Utratili jsme více než čtvrt miliardy vašich peněz na pořádání akce, která se na tomto místě a za těchto podmínek nikdy neměla konat, která byla provázena podvody a mrháním prostředky, která byla po manažerské a obchodní stránce naprostým fiaskem, aniž jsme si pohlídali své liberecké spolustraníky, aby nekradli nad povolený limit. Za to všechno nemůžu já ani moje bývalá vláda, ale Špidla a Katka Neumannová. Já nic, já muzikant.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments