Dokument: Prohlášení Mirka Topolánka k povolební situaci

Výsledek krajských a senátních voleb musí vést ODS a mě osobně k sebereflexi. Nemám ve zvyku schovávat se za ostatní a stejně jako ve všech volbách před tím i tentokrát přejímám objektivní politickou odpovědnost za jejich výsledek. Ačkoli ze subjektivního hlediska to byly první volby během mého vedení ODS, kdy jsem neřídil kampaň a neměl takový vliv na jejich přípravu a průběh. Toto rozhodnutí pokládám za společnou chybu vedení ODS včetně mě.

Za pokračování této chybné linie bych považoval změnu vlády, kterou požaduje Jiří Paroubek. V tom případě by ČSSD vedla nad ODS nikoli dva nula, ale tři nula. ODS by ztratila možnost pokračovat v reformách, které již v polovině volebního období začínají přinášet prospěch občanům. Byla by to ztráta šance, kterou jsme si po osmi letech vybojovali v červnu 2006.

Jediným, kdo by měl z tohoto rozhodnutí přínos, by byl Jiří Paroubek, poražený z posledních sněmovních voleb. Připomínám, že jejich výsledek stále platí, existence vlády se podle ústavy odvíjí od nich a politická mapa v tomto smyslu nebyla a ani nemohla být pozměněna, natož překreslena.

V této chvíli pro mě není zásadní moje další působení v politice, ale zájem občanů a budoucnost ODS. Podle těchto kritérií se budu rozhodovat.

Výsledek voleb v každém případě musí vést ke změnám politiky ODS, především co se týká zlepšení komunikace. A to nejen na úrovni kabinetu, ale i na úrovni regionálních, oblastních a místních sdružení. Zároveň bude zapotřebí nová dohoda v trojkoalici, která zaručí prosazení zásadních programových bodů. Naším hlavním cílem musí být, aby se do konce volebního období obnovila důvěra občanů v naši politiku. Teprve v případě, že by nebylo možné dále pokračovat v reformách, jsem pro předčasné volby.

V této chvíli je nutné rozhodnout o tom, jak dál. Považuji za svoji povinnost předložit svoji představu široké členské základně ODS a na základě její reakce učiním osobní rozhodnutí. Upřednostním přitom principy, které jsem vždy zastával:

Program liberálně konzervativní středopravicové strany s masovou podporou.

Jednotu ODS, kterou jsme v posledních týdnech bohužel postrádali.

Trojkoaliční vládu, která umožňuje prosadit maximum možného z našeho programu, jako v této chvíli jedinou nekorupční a pro voliče transparentní alternativu jakékoli formě velké koalice.

Jsem si jist, že ODS má šanci zvítězit v příštích volbách pouze za splnění všech tří těchto podmínek. Pokud se objeví osobnost, která bude garantovat jejich splnění, jsem v takovém případě připraven nekandidovat a podpořit ji ve volbě nového předsedy ODS.

Ing. Mirek Topolánek, předseda vlády ČR, předseda ODS a poslanec PČR

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments