Dopis z Řecka, odpověď z Česka

Německá média vedou regulérní nenávistnou kampaň proti Řekům, hovoří o zkrachovalých Řecích a vykreslují je jako lenochy a povaleče. Přesouvají vinu za mizérii na poslední v řadě, místo aby ukázali na skutečné viníky ve vládách, bankách, v EU a mezi nenasytnými finančními spekulanty. Kromě toho nás krmí tvrzením, že většina Řeků uvítá naordinované utahování opasků. Přinášíme proto výpověď jedné Řekyně postižené těmito opatřeními. Ve svém mailu vykreslila obrázek života běžných Řeků v jiných barvách, než je nám obvykle servírován.

Ahoj z Řecka,

situace tady se dále a dále vyostřuje, jak si ostatně můžete přečíst ve svých německých novinách.

Při čtení německého zpravodajství stále dokola narážím na tvrzení, že většina Řeků i přes demonstrace a veškerý pouliční odpor stejně souhlasí s opatřeními vlády. V tomto případě se nejedná o pokroucení skutečnosti, to už je pustá lež, jakou jsem dávno neslyšela!!!

Hodně malých řeckých obchodníků zavírá své krámy, než aby dále hospodařili v červených číslech. Radost z toho mohou mít pouze obchodní řetězce jako Lidl, Aldi, Praktiker a Media Markt. Řekové jsou těmi šílenými úspornými opatřeními nahnáni právě do těchto levných řetězců – i když by to nejradši nedělali.

S úspornými opatřeními vlády část Řeků opravdu ráda souhlasí – jsou to ti, kteří na nich vydělají. Majitelé podniků, kteří ušetří na mzdách, a horních deset tisíc, kteří obejdou zvýšení daní (protože si stále budou moci všechno z daní odepsat) a nedotkne se jich ani zvýšení odvodů ze mzdy (protože žádnou nepobírají).

Příklad z praxe:

Můj muž je jedenáctým rokem učitelem na základní škole. Máme jedno dvanáctileté dítě. Do konce dubna tohoto roku pobíral za svou práci přibližně 1450 EUR čistého, přičemž většina platu byly příplatky za státní službu, protože vlastní učitelský plat je velmi malý. Příspěvek na dítě činí 40 EUR, pokud se nemýlim – vydedukovat příslušné částky z výplatní pásky je úkol pro zkušené účetní.

V tomto měsíci bylo ale převedeno o 140 EUR méně, protože učitelé musí vracet část příspěvku za leden 2010. To samé se bude dít i v červenci. Čistý příjem bude v těchto měsících 1310 EUR. Jak vyplynulo z informací od příslušných míst, plat by se měl ustálit na cca 1370 až 1400 EUR – jisté to ale ještě není.

Já sama jsem soukromá učitelka němčiny, nemůžu ale oficiálně pracovat, protože to zakazuje zákon. Podle něj nesmí manžel učitele soukromě vyučovat v tom samém kraji, kde je daný učitel zaměstnán.

Zbývají nám dvě možnosti: Buď zkusíme ve třech nějak vyjít i přes stoupající náklady a klesající příjmy, nebo budu nadále na černo pracovat, jak to ostatně činí většina Řeků.

Jistota příjmu, i když nízkého, je hlavním důvodem, proč se hodně Řeků snaží sehnat zaměstnání ve státní správě – a to i přes známosti. V Řecku nemáme žádný program pro nezaměstnané srovnatelný s Hartz. Po jednom roce bez zaměstnání se už tak nízké dávky jednoduše zastaví. A pak… Obyčejně pomůže rodina, jinak by to holt nešlo.

V porovnání s jinými se nám vede ještě dobře. Jsme spíš ve výhodě, protože učitel alespoň nemůže přijít o místo. Je velké množství Řeků, kteří musí uživit rodinu ze 700 až 1000 euro měsíčně, což je na hranici chudoby. Mnozí se stěhují i se svými rodinami pod rodičovskou střechu, aby ušetřili aspoň na nájmu.

Jiní uvažují o přestěhování do města za vidinou lepšího zaměstnání. Chyba lávky – v průmyslově spíše zaostalém Řecku práce prostě není. Ještě ale zbývá … práce na černo za pár šupů tak akorát na přežití.

A pak si přečtu v německých plátcích, že většina Řeků souhlasí s úspornými opatřeními.

Při trošce logického uvažování musí každý zjistit, že to nemůže být pravda.

Jasně, pár lidí na tom vydělá a podle nich je všechno OK, ale průměrný Řek je připraven hájit své právo na přežití všemi prostředky, a o souhlasu nemůže být ani řeči.

Krom toho zkušenost Řeky naučila, že ani jeden cent ze zahraniční pomoci nedokáže nic změnit – podle mínění většiny jsou veškeré peníze už teď rozděleny mezi potomky vládnoucí partičky, a to, co doputuje do státní kasy, je už také přiděleno zasloužilým členům.

Běžný člověk na ulici ví přesně, že nová finanční zátěž, která ho teď zasáhne, se bude dále ještě zvyšovat a to jen proto, aby bohatí a vlivní se posunuli ještě kousek blíž ke slunci – a normální člověk to má zaplatit.

O nějakém obecném souhlasu se z mého pohledu určitě nedá mluvit, protože to by Řekové museli být uplně blbí nebo sebevrazi.

Myslím, že se jen rozmnoží práce na černo, klesne spotřeba a stoupne zadlužení fyzických osob.

S pozdravem z Řecka!

Převzato Alles Schall und Rauch

Volný překlad: Hermogen der Kapuziner

***

Milá Řekyně,

se zájmem jsem si přečetl Tvůj mailík z kolébky evropské civilizace. Naše zem se nachází daleko na sever až za Alpami hned vedle Německa, ale zdá se, že máme leccos společného.

Místní noviny vás všechny v Řecku vykreslují jako lenochy a povaleče, kteří by se moc rádi flákali na cizí účet až do skonání věků. Navíc nemine pár dní, abychom se nedověděli, že v Řecku jsou platy větší, důchody dřívější, a máte mraky doplatků ke mzdám, o kterých se nám tu ani nezdá. Ve výsledku nás pak oblažují vidinou, jak se vyhnout koncům, za které jste to teď vzali ve svých ulicích.

A co nám říkají?

Je to tak jednoduché – snižte daně bohatým a firmám, spořte si na důchody, plaťte zdravotní pojištění a zároveň zdravotní péči výkon po výkonu, a zrušte veškerou solidaritu obsaženou v dávkách v nezaměstnanosti a v sociálních dávkách, dokonce útočí i na podporu v mateřství a chtějí zavést školné na VŠ, což je vyložený protimluv, protože každá strana, i ta pravicová, mele o podpoře porodnosti a vysokoškolských studií. To jsou recepty, které nás prý uchrání před řeckým scénářem.

A co na to my Češi ve své většině říkáme? Je to neuvěřitelné, ale my s tím opravdu souhlasíme! Studenti chtějí platit školné, mladí třicátníci nechtějí žádné důchody a radši budou rvát své peníze soukromým fondům, všichni jako jeden muž podporují poplatky ve zdravotnictví a moc rádi by si zaplatili za operaci křečových žil s pocitem, že si na ni vydělali. Věříme, že snížení daní nás ochrání před státním bankrotem, kterým nás neustále straší. Na nositele jiných řešení podobných těm, na kterých stojí třeba Skandinávie, útočíme vajíčky a pěstmi. Každý odpůrce nových pořádků je označen za komunistu a div ne odsouzen na hranici jako čarodějnice.

Závidím Ti tu poslední větu, kde sebevědomě tvrdíš, že Řekové by museli být blbí nebo sebevrazi, aby souhlasili s úspornými opatřeními. Při pohledu do diskusí na našem webu tvrdím, že my Češi jsme prostě blbí a rádi si utáhneme opasek –  kolem našeho vlastního krku.

Milá Řekyně, přeji Ti hodně štěstí při dalších bojích o živobytí u vás doma, a někdy si vzpomeň, že žiješ vlastně ve šťastné zemi, kde lid pozná, když mu někdo chce nasadit kolem oprátku.

S pozdravem

Hermogen Der Kapuziner

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments