Vzpomínáte si ještě na Viktora Koženého? To byl hrdina, který svým heslem „Jistota desetinásobku“ rozhýbal kupónovou privatizaci a dost možná tak zachránil kariéru Václavu Klausovi v době, kdy zatím jen on sám věděl, že má patent na rozum. V nemilost Viktor Kožený upadl až poté, co tak neomaleně vyzradil skutečnou podstatu „kupónovou“ coby loupeže století. První loupeže století, dlužno dodat, protože se pro velký úspěch právě chystá repete. Říká se mu důchodová reforma a už nám valí klíny do hlavy, jak je nejenom nezbytná, ale dokonce v našem zájmu, všichni na ní vyděláme (někteří zcela jistě a víc, než byste čekali), zejména svěříme-li své peníze soukromým fondům, a vůbec ji vykreslují v tak růžových barvách, že Koženého jistota desetinásobku vedle toho vypadá zcela nudně a nezajímavě. Však již Láokoón věděl, že je třeba mít se na pozoru před Danaji, kteří přinášejí dary.
Když nás ale nečekají samá pozitiva a sociální jistoty, tak co tedy? Jan Keller to napsal jasně, stručně, výstižně a bez cavyků: „Soukromé fondy nabízejí občanovi dvojí. Buďto budou hrát s jeho penězi ruletu na burzách. Ti, kdo budou sázet, mají své výplaty jisté. Nehrají o své důchody, nýbrž o důchody svých klientů. Anebo budou ukládat svěřené finanční prostředky do státních dluhopisů. To znamená, že peníze, které jim stát věnoval z průběžného důchodového systému, budou i s úrokem témuž státu půjčovat. Místo abychom odevzdali své peníze státu přímo (na výplatu dnešních důchodů), odevzdáme je fondům, které naše peníze s přirážkou státu půjčí. Onen úrok zaplatí ze svých daňových odvodů stejný občan, který už platil dvakrát: v roli dobrovolného pojištěnce dvě třetiny k penězům vyvedeným fondům a v roli zákazníka zvýšenou DPH.“
Nevěř spekulantům, nevěř těm, kteří chtějí podnikat s tvými penězi na tvé riziko pro svůj zisk a tvrdí ti, že to dělají pro tvé dobro. Nevěř mesiášům.
Nevěř bankéřům, i když přinášejí dary.
Převzato z blogu Tribun