Díky krizi eura není pozornost finančního světa soustředěna na situaci v USA. Bylo by proto dobré se podívat, co se v USA na tomto poli zrovna děje. Pokud se na čísla podíváte, uvidíte pohled jako z hororu.
Ministerstvo financí USA ve středu oznámilo, že domácí deficit za měsíc duben stoupl na 82,7 miliard dolarů. Schodek je podstatně větší než v dubnu minulého roku, kdy činil pouhých 20 miliard. Tento výsledek se tak stal největším dubnovým schodkem v dějinách USA.
Představte si, že vláda USA za jediný měsíc zaplatí o 83 miliard více, než vybere. To dělá 2,7 miliardy dolarů denně. Navíc bývá v dubnu očekávaný mírnější schodek, protože to je měsíc, kdy se v Americe platí roční vyúčtování daně.
Obamova vláda v únoru předpověděla deficit na rok 2010 na dosud nevídaný rekord 1,56 bilionu dolarů. V předchozím roce byl deficit 1,4 bilionu. Mluvíme zde o deficitu, tedy rozdílů příjmů a výdajů.
Deficit vznikl díky hospodářské krizi, menším daňovým příjmům a výdajům za expediční válečné tažení. Spojené státy i nadále pokračují v životě na vysoké noze.
Vláda očekává schodek příjmů v roce 2011 vysoko nad 1 bilionem dolaru a nikdy nižší než 700 miliard dolarů. Z toho vyplývá, že v příštích deseti letech se dluh USA zvýší o 8 až 10 bilionů dolarů, a vše se bude muset ufinancovat společně se současným dluhem 14 bilionů dolarů.
Existuje dostatek hloupých investorů, především ze zahraničí, kteří nakupují americké státní obligace, lépe řečeno dlužní úpisy. Jako na zavolanou přišla krize eura a tak se vklady vybírají a ukládají do domněle pevnějšího dolaru. Ohledně pevnosti a měny a zajištění vkladů jde stejně jen o oční výtěr.
Majitelé vkladů mohou volit mezi měnami a státy a vybírat, který z nich jim nabízí větší jistotu. Všechny a měny a státy jsou stejně před krachem.
Totální předlužení západních průmyslových států a jejich bankrot je budoucností, které se nejspíš nevyhneme.
Zdroj: Alles Schall und Rauch