Důchodci na odstřel

Je nanejvýš morální, když lidé se stotisícovými platy protestují proti jakémukoli zvýšení důchodů. Sytý a loajální hladovému nevěří. Členové vlády a analytici jsou zásadně proti zbytečnému rozdávání důchodcům. Údajný populismus vytýkají ČSSD, která prosazuje jednorázovou listopadovou kompenzaci důchodů 2 400 Kč hrazenou ze zisku ČEZu.


Většina důchodců brala loni devět tisíc a méně. Přitom právě na důchodce dopadly navýšení cen energií a DPH nejvíc, stejně jako liberalizace nájmů a poplatky ve zdravotnictví. V nákladech důchodcovských domácností mají výdaje za bydlení, potraviny a zdravotní péči obrovskou váhu. Nepříjemné jsou malé, často se opakující částky, za položku na receptu, za den v nemocnici, za „levné“ léky bez receptu. Jejich součet dělá v beztak zplihlých peněženkách průvan.


Často při výjezdech mezi voliče dostávám jednoduchou otázku: „Jsem důchodce a po zaplacení nákladů skromného bydlení mi zbývají na měsíc necelé tři tisíce korun. Jak mám vyjít?“ Odpovídám upřímně, že nevím. A doporučuji, aby se informovali u bankovních analytiků. Ti vědí všechno, a zároveň zaobaleně říkají, že „nenažraní“ důchodci mají až dost. Jen populisté by jim chtěli něco dávat.


Statistici na rozdíl od analytiků tvrdí, že Češi jsou ke svým důchodcům velice skoupí. V EU důchodci v průměru dostanou nějakých 12 % HDP, v Česku necelých 8 %. Proti vyspělým zemím dostane náš důchodce sotva polovic. Analytik upozorní, že Češi chodí do důchodu o tři roky dříve a statistik dodá, že o ty tři roky taky dříve umírají.


Analytici upozorňují na to, že v krizi se nemá dávat nic důchodcům, ale jejich bankám a velkým klientům, aby dále mohli brát pěkné platy. To je velice logické a všichni důchodci s tím souhlasí: vyplakali by si oči, kdyby analytici zchudli. Čeští důchodci se na ně rádi složí.


Tvrdí se, že důchodci na krizi vlastně vydělají, prý přijde deflace. Deflace tu zatím není. Moudrá ČNB ji ani neprognózuje. To, co pro důchodce jednorázově navrhuje ČSSD, sotva pokryje dopad prognózované inflace od posledního zvyšování důchodů. Realitou je to, že více než třetina důchodcovských domácností si oficiálně či načerno přivydělávala. Tato skupina byla ztrátou výdělku postižena jako první. Bez kompenzace. I zrušení zdravotních poplatků pro důchodce vláda zamítla.


Tvrdí se, že důchodci by přidané peníze utratili na vietnamských tržištích za dovozové zboží. Důchodci ale přidané peníze utratí za dražší bydlení a za teplo a elektřinu. Jinak si koupí totéž jako předtím. I vánoční kapr ale bude dražší. Jako každý rok.


Psáno pro Právo

 

Převzato z blogu autora na www.aktualne.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments