Duel blogerů: Tak jak je to s tou návštěvou?

Chystejte mávátka

Tribun

Chystejte mávátka, bude velká sláva! Fámy se potvrdily a Obama a Medveděv podepíší dohodu o jaderném odzbrojení v Praze. Bůh suď, proč zrovna v Praze, a ne třeba v Bratislavě, když už tam Medvěděv bude na plánované návštěvě, ale asi by to bylo příliš prozaické řešení. Českou republiku tak čekají další výdaje na zajištění bezpečnosti obou potentátů a s ní spojená šikana občanů. Ale kdo by dbal o takové prkotiny, vždyť podpisem dohody v Praze nám oba prezidenti prokazují obzvláštní čest, a je na nás, abychom ukázali, že si ji zasloužíme. Ještě naši vnuci budou žít vzpomínkou na tu slávu a bude-li jim ouvej, přijde-li mor či hlad, milost, jíž se jim od obou prezidentů dostalo, je posílí. Jenom škarohlíd či vlastizrádce by tváří v tvář takové poctě myslel na něco tak přízemního, jako jsou zvýšené výdaje či omezování osobní svobody.


Radujme se, neboť dobrotivé panstvo přijíždí, aby se milující poddaní mohli potěšit z jeho přítomnosti. Návštěva amerického prezidenta spojená s podpisem smlouvy o jaderném odzbrojení mezi USA a Ruskem zapíše Prahu do čítanek po celém světě a vydá za deset vyrovnaných státních rozpočtů, protože tady více než kdy jindy platí: kdo z vás to má?


Pokud se tedy bude nějaký podpis konat, protože Rusové stále trvají na tom, že nebude-li smlouva zahrnovat i protiraketovou obranu, nebude žádná smlouva. Jenže o tom nechtějí Američané ani slyšet. A ani jedna strana nevypadá, že by byla ochotna ustoupit. Má-li být ovšem smlouva podepsána, znamená to, že jedna ze stran ustoupit musela. Která to byla? A není nakonec nekorektní a neprofesionální vyzrazení termínu podpisu Českou republikou, na které se stěžují Rusové, a které na první pohled vypadá jako snaha potěšeného psíka pochlubit se tím, že jej páníček pohladil, ve skutečnosti ve shodě s americkou stranou připravený trik, jak přitlačit Rusko ke zdi a přimět jej k podpisu? Protože ohlášený termín se ruší hůře, než neohlášený.


Převzato z blogu Tribun 

8. dubna 2010: Praha hlavní město světa!

Pavel Přeučil

K napsání tohoto blogu mne přiměl článek jistého nejmenovaného bloggera, který se důrazně ptá, co prý za to od prezidenta Obamy dostaneme. On prý by chtěl baterii raket Patriot! Protože už jsem zaslechl více názorů podobného ražení, chci na ně reagovat.

Od roku 1991 to bude vlastně první taková odzbrojovací smlouva, uzavřená mezi dvěma světovými velmocemi. Už samo rozhodnutí obou státníků o tom, že smlouvu podepíší v Praze, dává celému světu na vědomí, že Česká republika je významným partnerem a státem, kterého si velmoci váží. Co vlastně bude znamenat pro Českou republiku podpis smlouvy mezi Ruskem a USA o snížení počtu jaderných zbraní v Praze? V první řadě mezinárodní prestiž, která dá našemu státu zcela nové postavení ve světovém měřítku. Od chvíle podpisu se všude a vždy bude pro tuto smlouvu používat označení Pražská smlouva. Samozřejmě, bude nás to stát nějaké peníze, ale ty se mnohonásobně vrátí.

To, že podpis smlouvy proběhne právě v Praze, považuji i za úspěch naší zahraniční politiky. Kdybychom dnes neměli koncepční a věrohodnou zahraniční politiku, (na rozdíl od té domácí), těžko bychom byli pro obě velmoci důvěryhodnou zemí. Celý svět onoho 8. dubna uvidí, že jsme státem, se kterým se ve světové politice počítá.

A kolik nám to ve svých důsledcích přinese? Budu zcela konkrétní. Stačí se podívat například na ceník zpravodajské televize CNN nebo dalších televizních společností. 30 sekund v prime time na CNN stojí 30 000 dolarů! To je dnes v přepočtu přes půl milionu korun! Reklama, kterou si v loňském roce platila Praha právě na CNN, přišla na miliony. A naše hlavní město na CNN nebude mít minuty, ale celé hodiny, protože vše poběží live, budou komentáře, rozhovory, reportáže, budou zpravodajské vstupy a zkrátka nepřijdou ani krásy Prahy. A to je jen jedna TV stanice. Do Prahy se sjede více než 200 TV štábů z celého světa. Málokdo si dokáže představit, jaký přínos to  bude mít pro celou republiku. Ve svém důsledku půjde o miliardy v cestovním ruchu, v kongresové turistice atd. Česká republika a Praha se tak dostanou do povědomí miliard lidí na celém světě, z nichž mnozí dodnes nevědí, kdeže vlastně ten náš státeček leží. Takže díky Obamo, díky Medveděve, dali jste nám novou šanci jak napravit to, co jsme podělali v době našeho předsednictví v Evropské unii.

 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

 

Foto: zdroj

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments