Ehud Olmert byl obžalován
Izraelská státní prokuratura oznámila, že bývalý ministerský předseda Izraele Ehud Olmert byl obžalován ve třech korupčních kauzách.

Olmert byl zapleten v mnoha korupčních skandálech, ale popírá, že by se v některém z nich dopustil nějakého přestupku.

Bývalý předseda strany Kadima byl nahrazen ve své funkci šéfem Likudu Benjaminem Netanyhuem po parlamentních volbách v únoru.

Série obvinění byla klíčovým faktorem, který přispěl k loňské Olmertově rezignaci.

Obžaloba se době, kdy Ehud Olmert byl starostou Jeruzaléma a ministrem vlády, tedy do období předtím, než se stal předsedou vlády.

V sobotu prostřednictvím svého mluvčího vydal prohlášení, v němž se říká: „Olmert je přesvědčen, že soud povede k tomu, že se prokáže jeho nevina jednou provždy.“

Kauza Talansky

Úřad státního zástupce Menachema Mazuze ve svém prohlášení potvrdil, že se rozhodl veřejně obvinit Olmerta, a že seznam obvinění bude přednesen v neděli u jeruzalémského obvodního soudu.

Obžaloba má 61 stran a je založeno na obviněních z „podvodu, zneužití pravomoci, evidence falešných firemních dokumentů a zatajování příjmů z nelegální činnosti.“

Olmert je první bývalý ministerský předseda v izraelské historii, jenž čelí obžalobě z kriminálních činů, sdělilo státní zastupitelství.

Z korupce byla obviněna také jeho osobní tajemnice Shula Zakenová.

Jednou z věcí, z nichž je Olmer obžalován, je příjem záloh od amerického podnikatele Morrise Talnskyho ve výší stovek tisíc dolarů.

Olmert sice připustil převzetí peněz, ale tvrdí, že tyto prostředky byly legálními dary na pomoc jeho kampaně pro znovuzvolení starostou Jeruzaléma a vedení Likudu, jeho bývalé strany.

V druhém případě je Olmert obžalován z dvojitého účtování náhrad za jeho zahraniční cesty.

Policie řekla, že má podezření na to, že „značná finanční suma“, jež zbývala z jeho cestovních výdajů, byla převedena Olmertem na zvláštní konto jeho cestovní agentury, jež jím bylo poté spravováno.

Třetí případ zahrnuje údajný konflikt zájmů. Úředníci vypovídají, že Olmert svému příteli Uri Messnerovi dohodil několik investičních akcí v době, kdy vykonával funkci ministra průmyslu.

 Státní zástupce letos v létě také odložil několik dalších korupčních případů proti Olmertovi pro nedostatek důkazů.

Izraelské ministerstvo spravedlnosti odmítlo potvrdit délku trestu, jíž Olmert bude čelit, pokud bude uznán vinným.

Zpravodaj BBC v Jeruzalémě Tim Franks ovšem říká, že dva bývalí ministři vlády byli právě potrestáni na několik let ve vězení za korupci a zpronevěru, takže Ehud Olmert by mohl být odsouzen k dlouholetému vězení.

Olmert se stal izraelským premiérem v květnu 2006 poté, co několik měsíců zastupoval Ariela Šarona, jejž postihla mrtvice, a poté upadl do kómatu.

Zdroj: BBC

Překlad: Stan

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments