Erdogan: Turecko nezůstane zticha, pokud Izrael zaútočí na Libanon
Listopad 25, 2010

Turecký předseda vlády varuje libanonské vůdce, že Izrael možná plánuje útok, a vyzývá pět stálých členů bezpečnosti OSN, aby zatlačily na Izrael ve věci jeho jaderného programu.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že Turecko nezůstane potichu, pokud Izrael napadne Libanon nebo pásmo Gázy. Oznámila to francouzská zpravodajská agentůra AFP. 

„Myslí si snad Izrael, že může vstoupit do Libanonu s nejmodernějšími letadly a tanky, zabíjet ženy a děti, ničit školy a nemocnice, a pak očekávat, že zůstaneme zticha?“, prohlásil Erdogan na konferenci v Libanonu, pořádané Unií arabských bank.

„Myslí si, že může použít nejmodernější zbraně, fosforovou munici a kazetové bomby k zabíjení dětí v Gaze a potom očekávat, že zůstaneme zticha?,“ zaznamenalo AFP z jeho projevu. „Nebudeme zticha, naopak budeme podporovat spravedlnost všemi nám dostupnými prostředky.“

Turecko bylo až donedávna jedním z nejspolehlivějších spojenců Izraele v muslimském světě. Nicméně Ankara zaujala opozici vůči Izraeli kvůli operaci Lité olovo, což vedlo k narušení těchto spojeneckých vazeb.

Ještě předtím, v tomto týdnu, Erdogan varoval v Ankaře libanonské představitele, že Izrael může plánovat útok na jejich severní hranici.

Erdogan na pondělní schůzce s libanonským předsedou vlády Saadem Harírím a prezidentem Michelem Sulejmanem prohlásil, že Izrael ohrožuje světový mír použitím přehnané síly proti Palestincům, narušováním vzdušného prostoru a vod Libanonu, i skrýváním podrobností ohledně svého jaderného programu.

Erdogan se obrátil na pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN, aby provedly na Izrael ohledně jeho jaderného programu nátlak tím samým způsobem, jakým mezinárodní společenství jedná s Iránem.

Erdogan potvrdil,  že Turecko minulý týden obdrželo oficiální omluvu z Izraele za ponižující zacházení s jejich tureckým velvyslancem Ayalonem, s tím, že to byla „očekávaná a nutná reakce.“

Erdogan přidal další kritiku Izraele, když na tiskové konferenci prohlásil: „Izrael se musí ukáznit, musí být spravedlivější a více na straně míru v oblasti. ”

Převzato z Haaretz

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments