Evropský parlament schválil Goldstoneovu zprávu


evropsky-parlamwent-gazaEvropský parlament vyzval všech 27 členských zemí, aby monitorovaly izraelské i palestinské vyšetřování válečných zločinů spáchaných během loňského izraelského masakru v Gaze, a podpořil závěry obsažené v Goldstoneově zprávě. Podle ní se válečných zločinů a zločinů proti lidskosti dopustily obě strany.


Mluvčí izraelské mise při EU Yoel Mester označil rezoluci Evropského parlamentu za „špatnou a kontraproduktivní". Izrael Goldstoneovu zprávu rozhodně odmítá.


Rezoluci v parlamentu předložily kluby socialistů (S&G), liberálů (ALDE), představitelů zelených a Evropské asociace svobody (Greens/EFA) a spojené evropské levice a severské zelené levice (EUL-NGL). Pro rezoluci, která je zatím nejvýznamnějším uznáním Goldstoneovy zprávy, hlasovalo 335 europoslanců, proti bylo 287. Schválená verze je přitom mírněji formulovaná oproti původnímu návrhu, který požadoval rovnou implementaci Goldstoneovy zprávy. Změna jejího textu následovala poté, co představitel Evropského židovského kongresu Moshe Kantor pohrozil zhoršením vztahů mezi Izraelem a EU.


„Je to poprvé, kdy rezoluce prohlasovaná v Evropském parlamentu uznává, že Izrael porušil mezinárodní humanitární právo," prohlásil řecký poslanec za EUL-NGL Kyriacos Triantaphyllides. Jeho pětadvacetičlenná frakce požaduje, aby se v důsledku tohoto kroku „nepovyšovala evropsko-izraelská asociační dohoda".


Rezoluce rovněž vyjadřuje znepokojení nad „tlakem", který izraelské úřady vyvíjejí na nevládní organizace, a kritizuje Izrael za jeho předpokládaný podíl na lednovém atentátu na palestinského předáka Mahmúda Mabhúha v Dubaji.


Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová hodlá v nejbližších dnech navštívit pásmo Gazy a hlasování parlamentu dává její cestě nový rozměr. Izraelské ministerstvo zahraničí jí tento úmysl v pondělí, tedy ještě před hlasováním, schválilo.

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments