Exekuce, studentský masochismus, ústavní práva a z liter kuleK exekucím sahá v České republice celkem deset ze čtyřiadvaceti veřejných vysokých škol, které už tímto způsobem postihly kolem tří stovek studentů. Mezi nejaktivnější patří Univerzita Palackého v Olomouci, která podala od začátku minulého roku 49 exekucí a další připravuje. Dále Vysoká škola ekonomická v Praze a Ústecká univerzita.

Jiří Paroubek si ve zbývajících třech týdnech do voleb ještě od mladých lidí nejspíš vypije mnoho kalichů hořkosti. Při včerejším vystoupení před studenty univerzity v Ústí nad Labem si student Miroslav Marčišin sundal mikinu a ukázal tričko s nápisem „Paroubek škodí lidem“. Sklidil bouřlivý potlesk spolužáků. Paradoxně zrovna Ústecká univerzita patří mezi nejaktivnější vymahatele školních poplatků pomocí exekutorů.


Současní studenti hází po Paroubkovi vajíčka, utopence a jiné na bílkoviny bohaté pochutiny. Naposledy po tom dobrém muži metali právě utopence na mítinku v Kladně.  Studenti ČVUT  to před fakultou biomedicínského inženýrství tomu Puchejřovi  fakt hustě nandali.  Ani ho nenechali dokončit větu, že“školné nepokládá  za faktor, který by zkvalitnil studium. Nepodpoříme jeho zavedení na veřejných vysokých školách“.  Paroubek je podle studentů škůdce a nepřítel státu. Popularitu mezi mladými lidmi si bohužel vysloužil sám, pendrekiádou v Mlýnci u Tachova.  Jakákoliv snaha o získání sympatií studentů tudíž je a bude neúspěšná.


Ti samí studenti freneticky tleskají zdegenerovanému aristokratovi a neschopnému opilci, kteří je připravují na to, že jejich vláda navrhne efektivní systém stipendií a půjček, umožňující financovat všechny náklady na vzdělání tak, aby žádný talent nebyl ztracen ze sociálních důvodů. Pro zvýšení úrovně vysokoškolského vzdělání současně zavedeme osobní motivaci studenta (školné) jako součást zmíněných nákladů na vzdělání. Studenti zřejmě touží být zadluženi za své vzdělání, nejlépe až do konce života. Proto tolik obdivují bývalého veleúspěšného ministra financí, který zemi nebývale zadlužil. O spícím exministrovi-knížeti škoda slov.

 

Studenti  se vyhraňují vůči komunistům, o kterých nic nevědí  a vědět nechtějí. Snad jen, že s komunisty se nemluví. Ani se neobtěžují přečíst si volební program KSČM, ve kterém komunisté stále ještě zpozdile zastávají bezplatné vzdělání na všech stupních státních a veřejných škol podobně, jako v době své čtyřicetileté „hrůzovlády“.  Dokola omílanou novinářskou mantru o nedemokratičnosti a totalitních spádech této strany vyvrací sociolog Jan Keller. Studenti nechápou, proč by měli studovat zdarma, když za studium je přece výhodnější platit. Nehledě na to, že komunisti jsou fuj.

 

ODS chce otevřít diskusi o rozsahu a podobě finanční spoluúčasti studentů na vysokoškolském studiu… Zavedeme výhodné studijní půjčky, umožňující studovat každému a splatné až po ukončení studia.  Bravo, čím brutálnější pravidla pro studenty ODS nastaví, tím ji z nepochopitelných důvodů budou spíš volit. Vždyť je přece tak výhodné být mladý, vzdělaný, zadlužený a nezaměstnaný.

 

Pokud by květnové volby byly v rukou studentů, usedli by do sněmovních lavic kromě "prověřených" politických stran i zástupci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).  Studentům zajisté imponuje velmi propracovaný program strukturovaného vzdělávání, kultivace jedince k produktivním činnostem a k budování kultury založené na nejlepších tradicích evropského kulturního dědictví. Zkrátka co slovo, to perla, a chytří studenti to umí ocenit svou přízní.

 

Zato Strana zelených na to jde s Liškou podšitou od lesa, když slibuje, že prosadí bezplatnou podporu vzdělávání cizinců chce Strana zelených zaměřit na češtinu jako klíčový integrační nástroj.   Strana zelených prosazuje zavedení a následné několikaleté ověření systémové finanční podpory vysokoškolských studentů formou grantů, stipendií, výhodného spoření a půjček. Bez odstranění sociálních nerovností v přístupu k vysokoškolskému vzdělání nelze o zavedení školného dle našeho názoru ani uvažovat. Nebyl to náhodou zrovna pan Liška a jeho Bílá kniha, jejíž realizace nebude možná bez zavedení školného? Školné se však přejmenuje na zápisné. Lišák jeden podšitej.

 

Věci veřejné chtějí odložené školné na VŠ – absolvent ho bude platit  zpětně, pokud bude po absolvování VŠ pobírat vyšší plat než je průměrná mzda.  Béčko ODS. Škoda slov.

Paní Bobošíková je stručná a záhadná, když je pro zlepšení vzdělávacího systému s důrazem na zvýšení kvalifikace ale i výrazného zvýšení ohodnocení učitelů. Za tímto bodem je možné si představit cokoliv. Ovšem prezidentkou by chtěla být v roce 2013 – a to ví jistě.

 

KDU-ČSL prosadí státem podporované spoření a půjčky na studijní účely, rozšíření stipendií. Pokud tedy KDU-ČSL nemá v úmyslu prosazovat školné, jaký smysl mají tato opatření? Nelžou nám ti bratři náhodou?

 

Listina základních práv a svobod říká:  „Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.“ To však nemíní respektovat Svobodní, kteří se domnívají, že není spravedlivé, aby ostatní přispívali ze svých daní na studium těm, kterým může studium přinést dodatečný prospěch. Stát by neměl zaručovat vysokoškolské vzdělání a neměl by ho ani hradit…Při zavádění systému školného na veřejných vysokých školách by mělo docházet k postupnému navyšování…, čímž nepochybně mezi studenty získají mnoho sympatií. A jen mimochodem, zaplatil školné za svá studia pan Mach?

 

Listina základních práv a svobod dále také  říká, že „Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.“

 

Nenastala tedy ona doba, kdy „činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny“ a kdy by občané měli „odlévat z liter kule“?

 

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments