Eyjafjallajökull: Slyšíte to ticho?
Na Islandu se probudila sopka Eyjafjallajökull. Sloupec plynných výronů dosáhl výšky 8,5 kilometru a mrak sopečného popela atmosférickým prouděním zahalil větší část Evropy. Již při letmém pohledu na azurovou oblohu a červánky při západu slunce, musí být každý zodpovědný Středoevropan tímto mimořádným jevem znepokojen.

 

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Sršeň varuje starší občany, děti a lidi s dýchacími obtížemi před pobytem venku a fyzickou aktivitu. Nedisciplinovaní občané však Sršně jako obvykle neposlouchají. "Můžu vám říct, že zrovna jsem u řeky a tady to nikdo nedodržuje. Tady lidi jezdí na kole,"  poznamenal mluvčí.

 

Geolog Cílek varuje, že mračna sopečného prachu můžou způsobit záplavy, odstínění slunečního záření a hladomory. Ještě chybí mor a čtyři jezdci apokalypsy. Také nějaký Nostradamus kdysi psal tématicky podobné bestsellery, které se zatím bohužel ještě nikomu nepodařilo pochopit.

 

Letový provoz nad větší částí Evropy byl z bezpečnostních důvodů téměř zastaven. Uskutečnilo se jen dvacet procent letů v nezasažených částech jižní Evropy.

 

Přírodní jev zpomalil i světovou politickou scénu.

 

Angela Merkelová se vracela ze Spojených států do vlasti, dorazila však místo do Berlína jen do Lisabonu. Pokračovat v cestě domů bude muset zřejmě povozem.

 

Portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva, který poctil v Praze návštěvou Václava Klause, se zase pro změnu nemůže dostat domů do Lisabonu. Prý bude nocovat v parku na lavičce.

 

Jeho královská výsost Juan Carlos s královnou Sofíí nedorazili na oslavy sedmdesátin dánské královny Margrethe II. v Kodani. Na oslavu nedorazí ani princ Charles, stejně jako belgický princ Philippe, ani mnoho dalších významných příslušníků aristokratické modré krve. Mocná dánská královna je smutná.

 

Přemysl Sobotka se zase nemůže dostat domů z Říma, kde se zúčastnil setkání představitelů evropských senátů. Vážně se tedy zabývá konzervativní myšlenkou o tak plebejském způsobu dopravy, jakým je cesta autem.

 

A do toho pohřeb Lecha Kaczyńského, který minulý týden tolik spěchal na pietní akt do Katyně, až se mu ten spěch stal ve Smolensku osudným.

 

Barack Obama, přírodním živlům navzdory, stále počítá s účastí na pohřbu Lecha Kaczyńského. Zvažuje se využití alternativních tras. "Je to věc, kterou máme stále na zřeteli. V tento okamžik náš plán stále platí."  Jeden státní funus se mu asi zdá málo.

 

Kreativita aparátů státníků nezná mezí a tak se vážně uvažuje, že pohřební delegace budou přistávat na Ukrajině, odkud by světové potentáty do Krakova dopravovaly vrtulníky. Tuto trasu pravděpodobně zvolí i prezident Medveděv. Polsko je prý letecky lépe přístupné z východu, čehož se obával i tragicky zesnulý Kaczyński .

 

Václav Klaus pojede na pohřeb polského prezidenta Lecha Kaczyńského vlakem v 6:11 z Hlavního nádraží do Bohumína. Dále do Krakova bude pokračovat prezidentskou limuzínou, která z Prahy do Bohumína pojede prázdná, souběžně s vlakem. Velmi praktické a konzervativní řešení, kterým jde hlava státu již dvacet let občanům příkladem v utahování opasků.

 

Cestovní kanceláře z důvodu neodvratitelné události nebudou kompenzovat svým klientům škodu vzniklou zrušením zájezdů. Takže nepojištění cestováníchtiví spoluobčané ostrouhají mrkvičku a zůstanou doma.

 

Statisíce pasažérů na většině letišť v Evropě bezradně pobíhá po odbavovacích halách a s prázdným výrazem v očích hypnotizují odletové displeje. Zatím zbytečně. Sopka stále ještě soptí a nic nenaznačuje změnu jejích úmyslů. Aerolinie nabízejí cestujícím překnihování letenek na jiný termín, případně vrácení peněz.

 

 

Z nastalé situace nejvíc profitují České dráhy, kterým nebývale stoupla poptávka především na mezinárodních spojích. Ředitel Žaluda tak může být právem pyšný na své manažerské schopnosti.

 

Radost mají ale i letečtí dopravci, i když na první pohled to tak vypadat nemusí. Nepochybně budou požadovat tučnou státní dotaci za ušlé zisky. V případě ČSA tak bude lze prokázat, že za špatné hospodaření firmy nenese vinu neschopnost ředitele Lašáka, ale vyšší sopečná moc.

 

Navzdory mediálně šířeným katastrofickým informacím má erupce sopky Eyjafjallajökull i pozitivní stránku. Díky soptění vulkánu Eyjafjallajökull na Islandu a následnému přizemnění letadel jakoby vše zpomalilo, a my zařadili nižší životní rychlost.

 

Pro letadla nebezpečný sopečný popel ve vzduchu, nám přízemním lidem vykouzlil blankytně modrou oblohu, nádherný den bez letadel a bez všudypřítomného leteckého hlukového smogu. Najednou je zase slyšet cvrlikání vrabců a štěkání psa z druhého konce vesnice. Sopečné ticho je vzácnější jev, než zatmění slunce. Blahořečme sopečné erupci na Islandu za těch několik hodin ticha.

 

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments