FBI provokuje Američany, aby pracovali pro MossadŘíjen 20, 2009


Stewart David Nozette, špičkový vědec s přístupem k přísně tajným informacím, byl 19. října zatčen agenty FBI. Izraelské tiskové agentury informovaly, že Nozette byl zatčen, protože souhlasil, že bude pracovat pro izraelskou tajnou službu.


Agent FBI kontaktoval tohoto vědce s tím, že se mu představil jako příslušník Mossadu. Agent provokatér vědci řekl, že by mohl předat do Izraele americká tajemství, týkající se satelitního systému včasného varování.


Stewart Nozette zkoušel smlouvat o co nejvyšší možnou cenu za své „služby“. Jakmile souhlasil se „spoluprací“, byl zatčen.


Izraelští představitelé doposud zatčení amerického vědce nekomentovali. Nozette byl dopraven k okresnímu soudu v Columbii, kde 20. října proběhl jeho první výslech. Pokud bude shledán vinným, mohl by být odsouzen k doživotnímu trestu vězení.


Stewart Nozette měl přístup k přísně tajným informacím od roku 1989 do roku 2006. Podle amerických expertů to byly informace důležité pro národní bezpečnost Spojených států.


Nozette pracoval v Energetickém oddělení NASA (Energy Department, NASA), a v letech 1989 a 1990 v úřadu předsedy Národní vesmírné rady (National Space Council). Pracoval na experimentu s radarem sondy Clementine, jemuž se údajně podařilo objevit vodu na jižním pólu Měsíce. Později pracoval také v Národní laboratoři Lawrence Livermora (Lawrence Livermore National Laboratory), kde podle informací tiskové agentury AP v letech 1990 až 1999 navrhoval vysoce pokročilé technologie.


Američtí experti věří, že uvěznění Nozetteho není namířeno proti Izraeli. Izraelští pozorovatelé však říkají, že poslední špionážní skandál zhorší komplikované vztahy mezi Izraelem a Spojenými státy.


Anatolij Utkin, zástupce ředitele Institutu pro USA a Kanadu ruské Akademie věd, řekl v rozhovoru pro Pravda.ru, že uvěznění amerického vědce by nemělo ovlivnit vztahy USA s Izraelem.


„Toto není první případ, takové incidenty se stávaly i dříve,“ řekl Utkin. „Izraelské tajné služby zkoušely získat některé informace o tajných technologiích ve Spojených státech, na tom není nic překvapujícího. Izrael je obklíčen arabskými státy, jež jsou převážně k židovskému státu nepřátelské. Spojené státy jsou jedním z technologicky nejrozvinutějších států světa, a jejich proslulé Silicon Valley, kde pracuje i mnoho izraelských vědců, přitahuje velkou pozornost rozvědek, a to nejen izraelských, ale i čínských atd.


Předchozí špionážní aféry neovlivnily vztahy mezi USA a Izraelem. Měli bychom mít na paměti, že ve skutečnosti je židovská lobby tou nejsilnější zájmovou skupinou v USA.


Redakčně kráceno

Převzato z Pravda.Ru

Překlad: Stan

Foto: Stewart Nozette

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments