Farma občanů (Nebo-dobře)

http://www.zastarouprahu.cz/foto/korouhve9.jpgPo 20 letech demokratického režimu jsem nabyl neoblomného přesvědčení, že komunistický režim byl v praxi špatný, jen proto, že bratři v rudém triku šikanovali bratry Mašíny. Jiné negativní důvody, které by se lišily od těch demokratických, mi média nevnukla.

Fakt je, že i moje osobní důvody averze ke komunistickému režimu ve srovnání s tím demokratickým vyvanuly, a to jsem byl, prosím, trestán. Tenkrát jsem si myslel, že jsem byl trestán nespravedlivě, dnes dobře vím, že to bylo za to, že jsem byl vůl.

Dnes jsem již pochopil, že jsme 40 let měli teorii o kapitalismu (a komunismu), a dnes máme praxi. Chcete-li někoho utahat a ovládnout, 40 let jej nechte živořit na poušti, farmě nebo v totalitě, a potom vám vstřícně padne kolem krku. Porážku bude považovat za vítězství, lež za pravdu, závislost za svobodu, nenávist za lásku atd.

Otevřeme-li příručku marxistické filosofie, snadno rychle zjistíme, že ideové základy komunizmu jsou naprosto shodné s těmi novými demokratickými, a také s těmi starými feudálními (církevními). Pouze se jejich dogmatika liší v názvech. Informace, názvy a datumy je potřeba neustále měnit, aby prostý lid nepoznal, že pořád žije v roce 1984.

Po listo-pádu, po pádu totality, jsem naivně očekával, že nám všichni ti naši světoví filosofové, osvícenci, dramatikové a páni profesoři ekonomové vysvětlí, v čem byl marxismus-leninismus ideově špatný, zvláště pak když v něm sami vyrůstali, když jej studovali, a když jej v mladistvé nerozvážnosti nebo z kariérizmu zastávali. Ničeho takového jsme se nedočkali. Hýkáme, štěkáme, kejháme, kokrháme, kvokáme, mečíme a bučíme stále stejně.

Všimnul jsem si pouze této jediné kritiky komunismu: Komunismus byl špatný, protože byl špatný. A demokracie je pochopitelně dobrá, protože je dobrá. Jestliže dnes slyšíte stejné zvířecí zvuky jako na Orwellově Farmě zvířat, není to jistě nijak náhodné.

Hospodářská zvířátka se rozčilují, že jim kradou peníze, místo aby přemýšlela nad tím, jak je nepotřebovat, a moci žít a umírat bez jejich naprosté libovůle.

Samci! Zatímco se perete o peníze (symboly spermií), „vaše“ samice mezitím nabývají záhadných a nechutných tvarů. Není to těhotenstvím, ale něčím jiným. Možná kompenzují nepohyblivost a nesvobodu přejídáním, možná zapomněly, k čemu byly stvořeny. A vy samci, nešlo vám také původně o ně (o samice), a nikoliv o ně (o peníze)? A proč?

Pokud ty otázky rozluštíte, zajisté pochopíte i podstatu té „naší“ nejapné a krvavé dvoutisícileté západní náboženské filosofie, tu vydávané za atheistickou, tu za theistickou, tu za vědeckou, komunistickou, kapitalistickou, ekonomickou, demokratickou či jinou – zrovna podle toho, jak se to momentálně hodí. A specificky u nás s ohledem na vítr, který točí korouhvičkou na střeše naší hlavní hradní hospodářské budovy, která vévodí naší průmyslové farmě občanů…

A potom možná přestanete Velkého bratra nenávidět. Proč? Na to musíte přijít také sami, neboť jinak byste mohli z rozčilení dostat infarkt!

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments