Fíci, aneb zelené křeče

ficiPrezident Klaus mluví o Zelených posměšně jako o melounech – navrch zelení, uvnitř rudí. Jenže čeští Zelení jsou spíše jako fíky – navrch zelení a uvnitř hnědí. Ne snad, že by měli něco společného s fašismem, jsou prostě jen shnilí a až po uši v lejnech, ze kterých se nějak neumějí vyhrabat.

Prokázali to na svém právě probíhajícím sjezdu, když si do svého čela opět zvolili Ondřeje Lišku, který je skrze svoji ministerskou účast na Bursíkově „tyrkysovém" vládním projektu spojen právě s tou koncepcí, které Zelené srazila zpět do nevolitelnosti.

Podstata Bursíkova experimentu spočívala v rezignaci na ty programové body, pro které byli Zelení pro voliče zajímaví, a naopak ve vládní spolupráci na realizaci toho, co zelení voliči nechtěli a proto Zelené volili v domnění, že podle svých slibů budou jiní. Bursík sice dosáhl toho, že Zelení krátce zazářili a získali výrazně větší podíl na moci, než by odpovídalo jejich volebním výsledkům, jenže tím zároveň spálili svůj veškerý volební potenciál.

Zelení v příštích volbách pravděpodobně zůstanu před branami Sněmovny. A v těch dalších zřejmě také. Bude to chtít čas a hodně práce, aby získali zpět důvěru voličů, kterou zmrhali participací na nejhorší vládě v novodobé české historii.

Pokud byl dnes staronovým předsedou zvolen Liška, znamená to jediné: Zelení nenašli způsob, jak opustit sestupnou trajektorii, nedokázali zažehnout „pomocné motory inovace" a dali přednost jistotě kontinuity před rizikem „zmlazovacího" řezu. Možná tím zachránili stranu, nikoliv však svůj volební potenciál.

Jenže, upřímně řečeno, ať by byl za předsedu Zelených zvolen kdokoliv, asi by to na věci příliš nezměnilo. I když si to nechtějí připustit, Zelení jako relevantní síla v české politice zřejmě nadlouho skončili, tím spíše, že i z poslední enklávy alternativy pro nespokojené městské voliče, kde ještě mohli doufat ve slušný výsledek, je postupně vytlačují profesionální recykláti.

Zelených je škoda, protože „zelený hlas" v nás velmi chybí a přitom je jeho potřeba stále naléhavější, ale specificky česká forma zelené politiky se ukázalo jako neživotaschopná. Do budoucna jde dát Zeleným jenom jednu radu: ševče, drž se svého kopyta.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments