Flotila Stay Human má v Řecku velké problémy

Červen 28, 2011


http://www.literarky.cz/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/150x105-images-stories-svet-surathadin-logo.jpgSituace kolem letošní humanitární flotily, která se chce pokusit prorazit blokádu Gazy, graduje. Izraelská pravicová nevládní organizace Šurat Ha-Din se hrdě přihlásila k tomu, že to právě ona svou oficiální stížností řeckým úřadům, v níž tvrdí, že Audacity of Hope a další americké lodě z humanitární flotily Stay Human nejsou schopné plavby, zarazila celou flotilu mířící do Gazy. V řeckých přístavech tak nyní úřady blokují vyplutí celkem šesti lodí s aktivisty.

Nechce se snad ani věřit, že by stačila jedna izraelská nevládka, aby řecká vláda klekla na kolena, a ono to asi opravdu nebude tak jednoduché. Izraelský zpravodajský server Ynet v úterý totiž uvedl, že Šurat Ha-Din (Izraelské právní středisko) spolupracuje s ministerstvem zahraničí: „Těžkosti, kterým různé lodě čelí, jsou plody činnosti mnoha organizací po celém světě v koordinaci s ministerstvem zahraničí." (…) „Není řeč o vyvíjení nátlaku nebo o hrozbách, prostě jen o vysvětlování („chasbara") situace, námořních zákonů a mezinárodního práva a vojenských řádů. Snahy ministerstva významně pokročily využitím legálních systémů jednotlivých zemí s cílem oddálit plavbu a frustrovat aktivisty." (A pokud by to nešlo takto, kdosi v pondělí na lodi, na níž se měli plavit aktivisté ze Švédska a Norska, poškodil lodní šroub.)

To ale vůbec neznamená, že by se Šurat Ha-Din nějak chlubila cizím peřím. Naopak, organizace, která si do vínku dala právní boj s „teroristy", například rozeslala dopisy 36 americkým účastníkům humanitární flotily Stay Human, v nichž je (vedle totožné hrozby americké vlády) upozornila, že tím porušují americké zákony. Pokusila se zažalovat sponzory Audacity of Hope, a to jménem Američana židovského původu, který se v roce 2002 stal obětí teroristického útoku, jako že je flotila za útok nějak zodpovědná. Rozjela mediální kampaň proti lodním pojišťovnám v čele s legendárním Lloyd´s of London s tím, že pokud lodě humanitární flotily pojistí, Šurat Ha-Din je zažaluje za podporu terorismu…

Mimochodem, Šurat Ha-Din kromě toho provozuje cosi jako „zpravodajské cesty" po Izraeli, během nichž se můžete nechat bývalými důstojníky Mossadu a Šin Betu poučit, jak se plánují a provádějí cílené atentáty v zahraničí nebo protiteroristické operace. (Tahle túra se už asi nestihne, tak snad další…)

Je vcelku zvláštní, že mezi významnými sponzory Šurat Ha-Dinu je se sumou 100 tisíc dolarů i americký homofobní krajně pravicový pastor John Hagee. V březnu 2010 stál vedle premiéra Benjamina Netanjahua na masové demonstraci proti dvoustátnímu řešení v Jeruzalémě, a to je ještě zvláštnější. Republikánský prezidentský kandidát John McCain ho v předvolební kampani v roce 2008 totiž od sebe zapudil, když se zjistilo, že Hagee o holocaustu mluví jako o naplnění božího proroctví. Hagee rovněž prohlásil, že Antichrist je gay a „částečně Žid, stejně jako byl Adolf Hitler", a kázal, že „židovská rodina" Rotschildů ovládá americkou ekonomiku tím, že vlastní FED, a že znehodnocováním dolaru útočí na americkou střední třídu. Hagee vedle toho samozřejmě démonizuje i gaye, muslimy a každého, koho zrovna označí za nepřítele, nicméně jak říkám, je zvláštní, že jeho antisemitské tirády v Izraeli nebrání týt z jeho bohatství.

Mimochodem, zajímavý film o tom, koho John Hagee v Izraeli sponzoruje, natočil Max Blumenthal.

Problémy má ale humanitární flotila podle všeho hlavně v Řecku. Francouzská loď Dignity/Karama už vyplula z Korsiky a z dalších evropských přístavů na sraz v mezinárodních vodách vyplulo dalších nejméně sedm lodí. Izrael už vyjádřil obavu, že by aktivisté na lodích mohli zabíjet izraelské vojáky, a ministerstvo obrany navrhlo konfiskaci lodí, které se o proražení blokády Gazy pokusí…

Tož, střet se blíží.

 

 

Než se ukáže, jak že to s flotilou dopadne, tak je tu pár odkazů:

— V Egyptě byl zveřejněn plný text upravené ústavy. V prvním článku říká, že Egypt je občanský demokratický stát a egyptský národ je součástí arabského světa. Druhý odstavec s ohledem na nemuslimské náboženské menšiny nově konstatuje, že „islám je náboženstvím většiny Egypťanů, oficiálním jazykem je arabština a islámská šaríja hlavním zdrojem legislativy." No a nově je definován i prezident: musí být Egypťan, potomek egyptských rodičů, nesmí být mladší 35 let, nesmí mít za ženu/muže cizinku/cizince a nesmí mít dvojí občanství. Navíc se v Egyptě začalo pracovat na historicky prvním zákonu o svobodném přístupu k informacím.

— Na dvě stovky syrských opozičníků, včetně několika významných disidentů, se zřejmě se souhlasem režimu sešlo k jednání v Damašku, na ničem zásadním se neshodli, vyjádřili ale podporu „lidové pokojné intifádě" a přechodu k „občanskému, demokratickému a pluralitnímu" státu. Video z akce konané v hotelu Semiramis je zde.

— Dva Saúdové byli ve Spojených arabských emirátech za znásilnění nezletilé dívky odsouzeni ke dvěma měsícům vězení (!). Roky vězení ale hrozí dvěma Kuvajťanům, kteří na twitteru kritizovali monarchie v Perském zálivu.

— Fundamentalisté v Jeruzalémě protestovali proti zatčení rabína, který vyzýval k zabíjení gójů.

— Průzkum veřejného mínění ukazuje, že nadpoloviční většina občanů arabských zemí Perského zálivu – tedy zemí, o něž se Západ opírá jako o spojence — má strach vyjít na ulici a protestovat proti svým monarchům. Masakry v Bahrajnu a Saúdské Arábii tedy zafungovaly.

— Bouřlivý potlesk vyvolal někdejší Bushův jestřábí vyslanec při OSN John Bolton, když v Kongresu požadoval útok na Írán.

— Pondělek byl 100. dnem agrese vůči Libyi, během nichž letadla NATO podnikly 4700 náletů.

— Jemenský diktátor Sálih vyhrožuje, že se z léčení v Saúdské Arábii vrátí do vlasti, během 48 hodin se prý zjeví se zásadním projevem. Situace v Jemenu logicky eskaluje.

— Spojené státy jen na klimatizaci pro své vojáky v Afghánistánu a Iráku ročně utratí 20 miliard dolarů.

— A ikona světové levice Slavoj Žižek navštívil Izrael a prohlásil, že sionismus není tím největším zlem na světě a prý že už nemá trpělivost s těmi, kdo omlouvají arabský antisemitismus, protože prý ani tomu nejutlačovanějšímu a nejchudšímu Palestinci by antisemitismus neměl být tolerován. Otázka: Co si s takovým Palestincem tedy počít? Okupovat ho o to víc? Dvojnásobně? Trojnásobně? Nebo ho rovnou zabít? Nebo zkusit situaci, která takové názory rodí, konečně spravedlivě řešit?

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments