Fraška veřejná aneb Ideová konference strany bez idejí

http://nd01.jxs.cz/433/833/7372526b32_24578392_o2.jpgNejzábavnější okamžik na ideové konferenci Věcí veřejných přišel, když si strana schválila usnesení, že nebude-li do konce příštího roku naplněn její protikorupční program, „zváží“ vystoupení z vládní koalice. Dozvěděli jsme se tak hned tři věci najednou.


Za prvé VV uznávají, že jejich hlavní volební téma — boj s korupcí — nebylo a není koaličními partnery jaksi bráno v potaz. Za druhé, systémová korupce v podobě neprůhledných státních zakázek, provizí a předražovaní může ve světle přijatého usnesení v klidu pokračovat nejméně ještě rok, načež se VV prý na své koaliční partnery opravdu, ale opravdu rozzlobí.


Za třetí: co rozzlobené VV udělají? „Zváží“ odchod z vládní koalice. Toto zvažování bude nepochybně důkladné, pravděpodobně se uskuteční jedno z typicky transparentních vnitrostranických referend.


Jinými slovy: takové zvažování klidně může pokračovat třeba další rok. Pokud preference VV mezitím klesnou na nulu, bude jasné, že nemá smysl z koalice odcházet, protože to bude jedno. Pokud se budou preference ku překvapení všech ještě pohybovat na hranici volitelnosti, lze z koalice odejít až pár měsíců před volbami.


Druhou velkou ideou, kterou porodila ideová konference, byl nápad, že se VV musí v jistém smyslu posunout doprava, a tlačit na brzké přijetí reforem, nejpozději prý v březnu, ale zároveň se VV musí také posunout tak trochu doleva.


V praxi to vypadá tak, že strana nebude dále nečinně přihlížet slabošskému váhání svých koaličních partnerů při zavádění antisociálních neoliberálních reforem, ale zároveň, jelikož má vysoce vyvinuté sociální cítění, nabídne svoje vlastní vize. Je tedy téměř jisté, že se do března žádné takové reformy nepřijmou, neboť se koalice bude hádat, a pokud ano, stane se tak za teatrálního upozorňování VV, že byly coby nejmenší vládní strana donuceny obětovat své sociální cítění.


Ideově bohaté je i usnesení, že vládní koalice nemá zavádět školné na vysokých školách v tomto volebním období, ačkoliv se na tom vládní koalice už shodla v koaličním programu. Velikost této myšlenky spočívá v tom, že VV bude moci ukázat, jak moc jí v současné situaci záleží na mladých lidech.


Jenže většina společnosti, včetně těch, kdo školné nechtějí, to nejspíš vyhodnotí jako návrat politických praktik, které ztělesňovali lidovci. Ti sice byli členy různých vládních koalic, ale skoro ve všech se chovali tak, jako kdyby byli vůči vládní koalici zároveň v opozici. I proto už nejsou v Poslanecké sněmovně.


Ideová konference VV tak byla ukázkou dokonalé politické schizofrenie. Strana, která se před volbami v květnu profilovala jako protestní, hned po volbách odešla do vládního Jurského parku. Přítomní dinosauři samozřejmě neměli žádný zájem bojovat s korupcí, zato měli velký zájem nahradit alespoň částečně ekonomické ztráty způsobené krizí globálním velkopodnikatelům tak, že zkrátí sociální dávky nejchudším a platy státním zaměstnancům.


Po státním sektoru a sociálně slabších přijdou na řadu zaměstnanci v sektoru soukromém. Nové pracovní právo umožní podnikatelům vyhodit je snadněji z práce nebo jim dávat úvazky, v nichž si budou moci nechat jen zdát o jakýchkoliv jistotách. Bude se tomu říkat „modernizace“ nebo „flexibilita.“


Velkým soukromým fondům podnikajícím s důchody se pak ještě přihrají obrovské sumy „měkkých peněz“ z povinného pojištění, až se začne privatizovat to, co ještě zbývá z veřejných statků, například důchodový systém.


VV se nechaly do téhle hry polapit. Z boje proti korupci nebude nic, protože to není v zájmu kmotrů a oligarchů, kteří stojí v pozadí vládní koalice, zato privatizace sociálního zabezpečení a pauperizace středních tříd ve státním i soukromém sektoru poběží naplno.


Jediné, co by VV pro svoji záchranu snad ještě mohly udělat, je okamžitě vystoupit z vládní koalice, a začít hrát opoziční roli. Jenže VV jsou především podnikatelský záměr, a vlastníci této firmy, jak se zdá, mají za to, že ke zhodnocení jejich investic a záměrů jim zřejmě stačí jen jedno volební období. Budou ještě další ideové konference VV, ale stejně jako ty minulé budou ve straně bez veřejně srozumitelných idejí jen pro zábavu, načež VV definitivně zmizí z politické scény.


Napsáno pro Deník Referendum, 14.12.2010

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments