Füle uspěl v Bruselu

Myslím, že jsem udělal opravdu hodně pro nominaci Vladimíra Špidly na pozici evropského komisaře. Vladimír pro mne zůstal vždy slušným člověkem, chlapem s vizí, člověkem, který vidí dál než za humna. Z české politiky Špidlu vyštvali hajzlíci ze všech politických stran, kteří se chtěli napakovat na dodávce Gripenů. Špidla jim tenkrát po povodních tu bábovičku rozšláp, najal polovinu letadel za zlomkovou cenu a tím si taky podepsal politický rozsudek. Předseda vlády, který nekrade, a ještě si, blbec, myslí, že by neměli krást ani ostatní, tak to vážně v naší zemi není k přežití…

Špidla by byl býval skoro prošel českou vládou, chyběl mu k nominaci jediný hlas. Ten hlas mu mohl dát premiér Fischer, diplomaticky ho o to požádal sám Barroso, ale premiér zřejmě nechtěl být jazýčkem na vahách. Prohrál tak pro zemi pozici místopředsedy Komise. Hlas mohli dát Špidlovi i zelení, smlouvali jsme s nimi dlouhé měsíce, ale oni ráno před posledním hlasováním řekli, že Špidlovi podporu nedají. Potom titíž zelení podporu Špidlovi vyhlásili. Ale to už byl zvolen Füle. Zelení tak prokázali, že do velké politiky nepatří.

O zvolení Štefana Füleho jsem se dověděl pár minut po hlasování vlády. Od té chvíle pro mne samozřejmě začalo běžet nové zadání. Profesionalita je v tom, že musíme za všech okolností získat maximum pro naši zemi, pro našeho kandidáta. Pozice země se v Bruselu odvíjí především od pozice jejího komisaře. Silný komisař a silné portfolio znamená silnou pozici země a respektovaný hlas při přípravě klíčových norem. Jakkoli komisař přísahá, že se bude řídit zájmy Unie jako celku, neformální realita je velmi a velmi odlišná.

Svého kandidáta proto musíme podporovat všichni. Brusel samozřejmě pečlivě sbírá veškeré informace o kandidátově pozici, a i prohlášení toho nejbezvýznamnějšího českého politického strejce či pomateného novináře na kandidátovu adresu, skonči mezi pečlivě překládanými a zakládanými informacemi. V Čechách trpíme na sebebičování, a tak noviny ve své provinciální malosti vesele zhoršovaly kandidátovu pozici radostným předvídáním toho, jak toho Füleho v Bruselu „ugrilují“ otázkami na podezřelou moskevskou školu a členství v politických stranách. On kdyby za Česko kandidoval Ježíš Kristus, napsaly by Hospodářské noviny, že je proti trhu (vyhnal kšeftaře z chrámu), Lidové noviny by ho označily za ortodoxního komunistu, a co by napsala Mladá fronta, se dočista bojím domyslet. Štěstí, že Štefan Füle není Kristus.

Mezi prvními vyjádřil Fülemu plnou podporu Vladimír Špidla. Ukázal tak nadhled a profesionalitu, která většině českých politiků chybí. Bylo to velmi důležité, stejně jako jeho kladná reference předsedovi komise. Dojednali jsme pro Füleho podporu Evropské sociálně demokratické strany (PES). Dohodli jsme podporu frakce Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu. Na schůzkách, kterých jsem se účastnil, byl Füle opravdu velmi dobrý, a následná reakce, kterou jsem ověřoval, byla silně pozitivní.

Štefan Füle neponechal nic náhodě. Od své nominace tvrdě pracoval, absolvoval desítky významných schůzek, vybudoval svůj pracovní tým. Dostal obtížné portfolio rozšiřování a politiku sousedství, která z něj dělá druhého ministra zahraničí EU. Na obávané grilování před zahraničním výborem Evropského parlamentu přišel toto úterý. Tři hodiny odborných otázek od lidí, kteří dělají zahraniční politiku celý život, řada z nich byla léta ministry zahraničí. Jen okrajově zazněla otázka na Füleho minulost od holandského populisty. A neponížená odpověď si získala potlesk v sále.

Všichni ocenili nesporný odborný přehled, schopnost formulace jasné odpovědi a nezpochybnitelnou profesionalitu. Porada koordinátorů, kteří se na uzavřeném zasedání dohadují o výsledku slyšení, vystavila Štefanu Fülemu dosud nejpozitivnější ocenění mezi všemi bruselskými komisařskými kandidáty. Tedy vyznamenání před nejčestnější jednotkou.

Jistě nevíme, jakým bude Füle komisařem. Ale nástup měl opravdu impozantní. Jakkoli je posvátným zvykem Čechů plivat po těch, kteří pro ně poctivě pracují, nic se nestane, budeme-li tentokrát na svého kandidáta hrdí. Zaslouží si to.

Převzato z blogu autora na Aktuálně

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments