Gaza: Boje zastaveny, zůstává však žal a devastace

 
 

Jakmile skončily boje v Gaze, lidé začali opouštět své úkryty, hledají pohřešované členy rodiny a zjišťují co zbylo z jejich živobytí. Pro řadu z nich znamenaní rozbořené domy a sutiny další utrpení a bolest.

 

V neděli ráno se konečně tým MVČK a ambulance Palestinského červeného půlměsíce dostali do oblastí, kam byl předtím přístup těžký, nebo dokonce nemožný – vzhledem k probíhající palbě. Do poledne z ruin vyprostili přes 100 rozkládajících se těl. Bohužel nenašli nikoho naživu a panuje obava, že se bude počet mrtvých následujících dnech rapidně zvyšovat.

 

Mnozí, kteří uprchli, se snaží vyprostit své milované z míst, která byla dříve jejich domovem. Někteří přenášeli těla tak, jak je našli, aby jim mohli zajistit okamžitý a náležitý pohřeb. „Viděli jsme těla dvou mrtvých žen, které odvážela rodina na voze taženém oslíkem. Obě měly rozdrcené lebky“ říká Iyad Nasr, mluvčí MVČK v Gaze. „Je téměř nemožné popsat zármutek a devastaci, které zde čelíme.“

 

Některé oblasti, včetně části Beit Lahiya, vypadají jako zasažená obrovským zemětřesením. Celá sídliště není možno rozeznat. Některé domy jsou celé srovnány se zemí, některé sice ještě stojí, ale jsou palbou tolik poškozené, že by bylo životu nebezpečné se do nich vrátit. Silnice jsou zničené totálně a pro vozy je tudíž skoro nemožné po nich jet. Sousedé a přátelé, kteří se celé týdny neviděli, objímají se a společně zjišťují, co jim zbylo pod hromadou sutě, hledají zbytky zařízení či kuchyňských potřeb.

 

Boje většinou ustaly a lidé se už nemusí přímo obávat o holé životy a truchlí nad svými ztrátami. „Starý muž mě oslovil, když jsem zjišťoval škody v sousedství“, říká Nasr. „Řekl mi, že všechno na čem celý život pracoval, vše čeho za život dosáhl, je pryč. Jeho dům, jeho olivový sad, palmy a citrusové stromy. Všechny. Pak se rozplakal. Jen tam tak stál a plakal.“

 

Činnost MVČK

 

  • Pracovníci MVČK začali okamžitě zjišťovat základní potřeby obyvatel v Tel Al-Hawa, Al- Atatra a Jabaliya, místech – po třech týdnech bojů – mezi nejhůře poničenými v Gaze.
  • MVČK koordinuje dopravu paliva k pohonu dieselelektrických generátorů do nemocnice Shifa a do specializované pediatrické nemocnice v městě Gaza.
  • Chirurgický tým MVČK pokračuje v nemocnici Shifa za podpory palestinských lékařů v ošetřování raněných. Neděle byla poměrně klidná, jak informovali s úlevou chirurgové.
  • MVČK doprovodil palestinské inženýry, kteří se snaží obnovit kanalizační systém jižně od města Gaza, protože byl před několika dny rozbombardován. Oprava je naplánovaná na pondělí.

 

Aktivity Palestinského červeného půlměsíce

  • Ambulance celé dny hledají přeživší raněné, soustřeďují se na oblasti za poslední dny nejvíce postižené útoky. Společně s dalšími místními záchrannými službami, včetně zřízených ministerstvem zdravotnictví, se snaží o vyprošťování a odvoz mrtvých ze sutin.
  • Pokračují opravy nemocnice Červeného půlměsíce Al-Quads v městě Gaza, která byla ostřelována 15. 1. 2009. Některá oddělení budou v dalších dnech schopna znovu přijímat desítky pacientů.
  • Od začátku útoků až do nedělního zastavení palby evakuoval MVČK za spolupráce s Palestinským červeným půlměsícem křížem skoro 1.100 osob zasažených boji.

 

Zdroj

 

Francouzští a belgičtí právníci požadují eurozatykač pro izraelskou ministryni obrany Tzipi Livniovou

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments