Geithner byl žebrat v Pekingu, co to znamená pro investory




Přesně to se právě stalo: Náš ministr financí Timothy Geithner odletěl svým tryskáčem do Pekingu, aby žebral o milost pro největšího světového dlužníka. Musel hezky způsobně sedět a nechat se poučovat o tom, jak se zachází s penězi od čínských představitelů. Musel strpět smích čínských studentů Pekingské univerzity, kteří se otevřeně posmívali jeho chlácholení, že „čínské finanční investice jsou velmi bezpečné“. A musel také zanechat všech plánů na to, že bude Čínu někam tlačit ohledně její měny. Obamova vláda předtím tvrdila, že jűan je podhodnocený, což čínské výrobce uměle zvýhodňuje na úkor amerických podniků.

Co z toho plyne? Rovnováha světové finanční moci se posunuje, a to ne zrovna nejlepším způsobem pro Ameriku. Horší je, že nic nenasvědčuje tomu, že bychom s tím něco dělali! Místo toho vedeme spoustu krásných řečiček a mlžíme, skutečných akcí je však málo nebo spíše žádné.

 

Washingtonské krásné řečičky versus a tvrdá realita v Číně

Před, během a po Geithnerově čínském výletu se washingtonský propagandistický cirkus roztočil na nejvyšší otáčky. Právě jsem si přečetl několik zpráv o tom, že Geithnerova cesta byl úspěch. Geithner sám ze sebe sypal prohlášení tohoto typu: "V Číně jsem se setkal se spoustou důvěry, oprávněné důvěry, v sílu, nezlomnost a dynamiku americké ekonomiky, a myslím, že i s velmi rafinovanou vstřícností… ke krokům, které jsme udělali, i k jejich důležitosti nejenom pro Spojené státy, ale také pro Čínu a zbytek světa.“

Promiňte mi, ale může tomuhle někdo jenom na vteřinu uvěřit? Jsem si naprosto jistý, že ne. Číňani jsou na tom naprosto stejně. Nahá skutečnost v Číně je mnohem pesimističtější a strašlivější. Agentura Bloomberg například zaznamenala rozhovor, v němž byl Geithner poučen o rozmařilosti Spojených států. Yu Yongding, bývalý poradce čínské centrální banky, který byl ve funkci redaktora novin China Daily, řekl Geithnerovi: "Detaily nám dělají starosti. Budeme vás velmi pečlivě sledovat.“

Zpráva Washington Postu byla dokonce ještě nevybíravější, když varovala, že „Geithnerovy poznámky byly v ostrém protikladu s komentáři v oficiálních čínských propagandistických médiích.“


A podle tisku…

Noviny China Daily napsaly, že bude „politováníhodné, pokud (Geithner) podcení a nevyslyší hlasy od čínské občanské společnosti,“ a poznamenaly, že existují obavy z toho, „že washingtonské nafukování deficitu vytváří ohromné vládní zadlužování, jež má pohánět plán hospodářského oživení … což nakonec podminuje jak dolar, tak americké státní dluhopisy.“

Global Times, které jsou vydávány Komunistickou stranou Číny, napsaly, že internetový průzkum zjistil, že 87 procent respondentů věří, že čínské dolarové investice nejsou bezpečné. Noviny z toho udělaly závěr, že „obyčejní lidé v Číně jsou rozladěni z toho, že se snižuje hodnota ohromných devizových rezerv, uložených v amerických dolarech.“

A Economic Information Daily, které jsou částí oficiální čínské tiskové agentury a jsou vydávány čínskou státní radou, se v hlavním titulku ptaly Geithnera: „Jakým způsobem hodláte zavádět fiskální disciplínu? Jak budete bránit stabilitu dolaru po ukončení krize?


Proč to Číňané od Washingtonu neberou?

Obamova vláda a členové Kongresu z obou stran plýtvají neupřímnými sliby, že dostanou deficit pod kontrolu. Jsou to jen řečičky. Ve skutečnosti naši tvůrci politiky dělají věci, které jsou s tím v jasném rozporu! Utrácejí jako blázni a zadlužují se jako šílenci! Vláda sama se právě chystá prosadit zvýšení svého letošního deficitu na závratných 1,84 bilionu dolarů, o dalších 5 procent více, než byly návrhy předložené před pouhými dvěma měsíci. Předpovědi pro rok 2010 byly navýšeny o více než 7 procent na 1,26 bilionu.

Geithner sdělil Číňanům, že plánujeme časem snížit tento deficit na 3 procenta z HDP. Byl to však jen výplod jeho fantazie. V tuto chvíli jsme na cestě k tomu, abychom dosáhli 12,9 procent – zdaleka nejhoršího čísla od založení USA (kromě pochopitelné anomálie během 2. světové války, kdy bylo celé hospodářství podřízeno válečnému úsilí). Dostat tohle pod kontrolu bude požadovat buď ohromný hospodářský růst, nebo velké zvýšení daní. Každému, kdo věří, že v talonu jsou i takové scénáře, mohu říci jen jediné – vsadím kalhoty na to, že ne!

Nebo tak, jako to podal šéf investičního oddělení Pimco Bill Gross v jeho posledním měsíčním výhledu: „Zatímco politici, včetně presidenta a ministra financí Geithnera, ujišťují voliče a finanční trhy o tom, že tato řešení jsou nezbytná, a že návrat k fiskální zodpovědnosti je na dosah, jen co dojde k oživení, je skutečně těžké pochopit, jak bude ten lépe vyvážený králík vytažen z washingtonského klobouku."

 

Trh požaduje svoji libru masa – ujisti se, že ses před tím ochránil

Geithner, Bernanke a další příslušníci politických elit se nás snaží uklidnit. Říkají Číňanům, Rusům a všem ostatním, že neexistuje alternativa k dolaru. Představují si, že mohou bez následků pokračovat v kličkování před našimi věřiteli.

Tvrdím opak – a reakce trhu ukazují, že mám pravdu. Podívejte se na to, co dělají investoři SKUTEČNÝCH PENĚZ. Zbavují se dluhopisů. Zbavují se dolaru. Kupují zlato, ropu a ostatní „těžká“ aktiva.

Dolarový index, založený na koši hlavních světových měn, klesl během posledních tří měsíců o zhruba 12 procent. Surová ropa vyletěla až na 113 procent ze svého prosincového minima. Zlato uzavřelo na 1000 dolarech za unci, a stříbro je téměř na dvojnásobku své ceny. Mezitím New York Times oznámil, že Číňané přecházejí na krátkodobé dluhopisy, protože nechtějí jít do rizika, jež přinášejí dlouhodobé dluhopisy. Klíčový poradce katarské vládní elity jí poradil, aby země diversifikovala své rezervy a zbavila se dolarů. A poté, v tomto týdnu, ruský prezident Medveděv navrhl vytvoření nové mezinárodní měny, která by nahradila dolar jako rezervní měnu centrálních bank.

Stalo se to všechno přes noc? Zamíří dolar příští týden k nule? Dosáhnou výnosy desetiletých vládních dluhopisů příští měsích dvojciferných hodnot? Na všechny tyto otázky si můžeme odpovědět ne. Ve skutečnosti bychom měli vidět krátkodobý vzestup dolaru a dluhopisů. Ale dlouhodobé trendy by měly být naprosto jasné už teď. Vlivy, před nimiž jsem vás před měsícem varoval, vyplouvají na povrch a důsledky pro investory jsou nasnadě.

Měli byste se ochránit před nekontrolovanými byrokraty ve Washingtonu a připravit se na novou finanční éru – éru, v níž se přesunuje rovnováha finanční moci.

Zdroj: Money and Markets

Překlad: Stan

This investment news is brought to you by Money and Markets. Money and Markets is a free daily investment newsletter from Martin D. Weiss and Weiss Research analysts offering the latest investing news and financial insights for the stock market, including tips and advice on investing in gold, energy and oil. Dr. Weiss is a leader in the fields of investing, interest rates, financial safety and economic forecasting. To view archives or subscribe, visit http://www.moneyandmarkets.com.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments