Genderová korektnost až za hrob

O tom, že jistá „genderová lingvistka" (tato specializace mi sama o sobě připadá jako z Guinessovy knihy rekordů, kdy si kdokoliv může vytvořit vlastní disciplínu, např. nejvíce nafukovacích balónků propíchnutých divadelním kordíkem, ve které potom exceluje) sepsala pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy příručku, kterak se správně vyjadřovat z hlediska rovnosti pohlaví a nepoužívat výrazivo sice gramaticky správné, ale sexistické, jsem četl již dříve. Nepřikládal jsem tomu váhu a považoval to za postmodernistický exces, který odezní bez následků. To byla chyba. Neodezněl.

Protože pokud to nevíte, tak školství chce napravit češtinu ve prospěch žen: „Ve vztahu ke školám a školské praxi jde o doporučení ministerstva, nikoli o příkaz, ovšem od vydavatelů učebních textů usilujících o schvalovací doložku se dodržování doporučení z publikace propříště bude očekávat."


Ministerstvo jde samo příkladem a začalo svým webem, kde sekce pro učitele, sportovce a vědce přejmenovalo na vyučující, sportující a věda (proč ne rovnou vědující?). Nechci to zbytečně komplikovat, ale není sportující ten, který sportuje? Ale když brouzdá po netu, tak přece nesportuje! Být sportovec je otázka naturelu, sportovcem je člověk i tehdy, když leží se zlomenou nohou v nemocnici, ale sportujícím pouze tehdy, když si tu nohu láme při fotbale.


Strážci genderové čistoty nejsou spokojeni dokonce ani s výrazem odborníci. Nuže, proč jim nepomoci a nenavrhnout tvar genderovně korektní, například odborující? Nebo odborníkující? Nebo snad odbornictvo?


Samozřejmé jsou obligátní výmluvy na EU: „už v roce 1990 uložila Evropská komise členským státům vypracovat jazyková doporučení pro nesexistické vyjadřování a uvést je do praxe." Neznám onu směrnici, ale předpokládám, že jejím smyslem bylo spíše vymýtit výrazy implikující, že žena patří k plotně, případně že je pouhým objektem uspokojování pohlavního pudu, ale že by EK požadovala zavádění novotvarů, prznění jazyka a znásilňování jeho struktury a tradičního výrazového aparátu, to se mi nezdá.


Každopádně zde máme pěkný příklad sociálního – tedy vlastně genderového – inženýrství v praxi. Myšlení a jazyk jsou úzce provázány. Donutí-li nás jinak mluvit, nedonutí nás i jinak myslet?


Bojím se, že tímto kopeme hrob vlastnímu jazyku a vlastní kultuře mnohem spolehlivěji, než deregulací imigrace a svolením se stavbou minaretů. Nic z toho nás nemůže ohrozit, pokud si dokážeme uchovat vlastní identitu. Ale jaká bude naše identita ve světě, kde hostkou známé moderátorky Druláka bude její registrovaná partnerka, věhlasná odbornice a přednostka kliniky MUDr. Novák?


Převzato z blogu Tribun


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments