Generál Wesley Clark vyzývá k odchodu z Afghánistánu
Raw Story

Listopad 18, 2009

 

Generál ve výslužbě Wesley Clark ? bývalý demokratický kandidát na amerického presidenta –řekl  toto úterý v Kongresu v málo veřejně známých postřezích, že by Spojené státy měly začít plánovat odchod z Afhgánistánu, čímž se dostal do kontroverze se současným velitelem afghánské mise generálem Stanley McChrystalem.

 

Bývalý vrchní velitel amerických sil v Evropě upozornil Kongres na „odkaz Vietnamu“ při hodnocení americké strategie v Afghánitstánu. Obamovi velitelé volají po zvýšení stavu vojáků až na 60 tisíc v této válkou sužované zemi.

 

„Musíme si rozmyslet, co uděláme,“  řekl Clark při slyšení před kongresovým Podvýborem pro ozbrojené síly. „Jak se odtamtud máme dostat? Naše tamní dlouhodobá přítomnost totiž není dobrou věcí. Nahráváme jí do rukou lidem, kteří nemají rádi cizince v zemi, která netoleruje rozmanitost. A to nezměníme.“

 

Clark naléhal na Kongres, aby začal připravovat strategii pro odchod ze země. Řekl, že Spojené státy by měly posílit své vztahy s Pákistánem a pracovat s pákistánskou vládou s cílem zasáhnout Al-Káidu, a přitom snižovat svoje angažmá v sousedním Afghánistánu. Poukázal také na to, že hospodářský rozvoj Afghánistánu byl důležitý.

 

Pokud Spojené státy navýší počty svých vojáků v Afghánistánu, řekl, Clark, měla by být preferována strategie vedoucí k odchodu z této země.

 

„Nad všemi těmito diskusemi se vznáší dědictví Vietnamu,“ řekl Clark, „a pro mne je mimořádně bolestivé, když vidím, kam jsme to dopracovali v Afghánistánu.“

 

Clark velel během vietnamské války dělostřeleckému oddílu, byl čtyřikrát postřelen. Byl odměněn vyznamenáním Silver Star za své bojové zásluhy.

 

Penzionovaný generál řekl, že dává přednost „minimalistickému přístupu“, jenž by měl rozvrátit afghánský terorismus, čemuž někteří Demokraté, včetně vicepresidenta Joe Bidena oponovali. Biden trval na tom, že by Spojené státy měly své vojenské angažmá v Afghánistánu koncentrovat a zaměřit na Talibán místo toho, aby podněcovali boj s Al-Káidou

 

Demokratický člen výboru kritizoval Clarkův přístup, přičemž řekl, že zaměření na přestavbu Afghánistánu je podobné cílům bývalého vicepresidenta Dicka Cheneyho v Iráku.

 

Clark odpověděl: „Nejsem si jistý, co bylo podstatou Cheneyho řešení pro Irák, ale já sám se s ním nemohu ztotožnit.“

 

„Prvotním problémem,“ řekl Clark, „je opravdu správné uskutečnění té strategie.“

 

Převzato z Prison Planet

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments