Generální inspekce: FBI rozsáhle porušovala zákony

fbi-agentZa „nechutný úpadek" označila generální inspekce amerického ministerstva spravedlnosti „udivující metody", s nimiž FBI odposlouchávala telefonické hovory svých spoluobčanů.

dlouho očekávané zprávě čítající 289 stran inspekce konstatovala, že agenti FBI v letech 2002 až 2006 nesčetněkrát, ve snaze urychlit vydání souhlasu s odposlechy, falešně zdůvodňovali své žádosti hrozbou terorismu.


V mnoha případech si FBI celé vyšetřování vymyslela a podle zprávy několikrát otevřeně lhala soudu o tom, odkud pocházejí údaje, s nimiž operovala. Problém byl o to složitější, že zaměstnanci tří největších amerických telekomunikačních firem měli kanceláře přímo v sídle jednotky FBI pro analýzu komunikací, a neexistoval prakticky žádný přehled o tom, co pro FBI provádějí.


Zpráva konstatuje, že při ilegálních akcích bylo použito až 3500 telefonních čísel, nicméně skutečný rozsah nezákonné činnosti FBI nebude nikdy znám, neboť si úřad vedl jen útržkovité záznamy.


Pravomoci, které FBI zneužila, vycházejí z Vlasteneckého zákona a několik členů Kongresu už vyjádřilo názor, že zpráva inspekce napomůže revizi zákona. Jeho platnost má skončit letos v únoru a Barack Obama už oznámil, že by chtěl tuto lhůtu prodloužit.

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments