Haaretz: „Nepřipomíná cenzura v Izraeli tu v Íránu?“

Duben 9, 2010

anat-kamovaV posledních týdnech se šířily zvěsti, že izraelská reportérka Anat Kamová je už pod prosince loňského roku tajně držena v domácím vězení, nicméně tyto zprávy byly vyhrazeny jen pro média ve světě. V Izraeli vláda zmínky o Anat Kamové zakazovala, až doteď.


Kamové hrozí obvinění z „velezrady" za to, že předala kopie tajných armádních dokumentů Urimu Blauovi, reportéru deníku Haaretz, který se k izraelské armádě často stavěl kriticky. V posledních několika letech napsal sérii článků, v nichž poukazoval na to, že armáda pohrdá výnosy Nejvyššího soudu, které stanovovaly mantinely jejích akcí. Jeden z článků se týkal „zatýkací" mise, která skončila smrtí tří údajných džihádistů. Vojáci v tajných dokumentech přiznávali, že měli rozkaz dotyčné zabít a ne je jen zatknout.


Uri Blau mezitím uprchl z Izraele a podle všeho se skrývá v Británii. Haaretz obhajoval publikování jeho textů a oznámil, že bude za svým redaktorem stát, i když izraelské ministerstvo spravedlnosti vyzvalo k použití „všech možných prostředků", jimiž by byl Blau vrácen do Izraele, kde ho čekají obvinění a výslechy na tajné policii Šin Bet. Její velení oznámilo, že se Blau k výslechům dostavit musí a že fakt, že má k dispozici tajné materiály, je „přímým ohrožením" národní bezpečnosti.


To je ale teprve náznak vlny, která se na čtený a často velmi kritický deník Haarec žene. Jeden opoziční poslanec už vyzval „izraelské vlastence", aby zrušili předplatné listu, zatímco poslanec za vládní Nacionalistickou unii Michael Ben-Ari vyzval ministerstvo vnitra, aby v zájmu národní bezpečnosti Haaretz zavřelo celý a hned. Poslanec za Liebermanovu stranu Jisreal Bejtanu David Rotem zase požaduje, aby Anat Kamové a všem dalším, kteří jsou v kauze zapojeni, bylo odebráno izraelské občanství, zatímco další poslanci na izraelský deník zaútočili coby na „antisemitský plátek" a tvrdí, že publikované tajné dokumenty jsou součástí spiknutí s cílem předat Izrael do rukou Arabům.


Haaretz na oplátku otiskl článek nazvaný „Nepřipomíná cenzura v Izraeli tu v Íránu?" a vzhledem k tomu, co se kolem něj odehrává, je odpověď vcelku jasná: Ano. Hlavní izraelská vojenská cenzorka Sima Vikninová-Gilová sice trvá na tom, že opatření přijatá proti deníku „nejsou drakonická", izraelská média poukazují, že pokud by Izrael byl opravdu „jedinou demokracií na Blízkém východě", jak jeho vedení a příznivci rádi omílají, funkci cenzora by vůbec neměl.


Domácí vězení pro Anat Kamovou sice může mít samo o sobě paralely i v jiných, hlavně nedemokratických zemích, nicméně fakt, že její věznění je armádou už měsíce utajováno jako součást státního tajemství, je podivuhodný.


Izraelská vojenská cenzura je přitom bizarní úřad. Loni například obvinila a uvěznila dva palestinské novináře z východního Jeruzaléma za porušení zákonů tím, že informovali o útoku do Gazy – v době, kdy už dávno začal a kdy o něm informoval celý svět – aniž by počkali na cenzorem schválenou oficiální verzi agrese.

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments