Hamás: Přímá izraelsko-palestinská jednání jsou nelegitimní a vynucená Spojenými státy

Srpen 24, 2010

File:Khaled Meshaal 01.jpgHlavní šéf politbyra Hamásu naléhá na egyptského presidenta Mubáraka a jordánského krále Abdalláha, aby se neúčastnili mírového jednání, které prosadil Washington.

Šéf Hamásu Chalíd Mišál v úterý prohlásil, že nadcházející přímá mírová jednání mezi Izraelem a palestinskou správou jsou nelegitimní a uskutečňují se jako výsledek nátlaku ze strany Washingtonu.

Rozhovory byly před dvěma lety odloženy, Obamova administrativa však věří, že během nového kola vyjednávání, které bude zahájeno 2. září, dojde k průlomu.

„Tato jednání budou probíhat pod mocenským nátlakem a na americké pozvání,“ řekl Mišál v úterý zpravodajům v Damašku v Sýrii.

Řekl, že rozhovory jsou nezákonne a „nezavazují náš lid vůbec k ničemu“.

Premiér Benjamin Netanjahu bude vyjednávat s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, který vládne pouze na Západním břehu, tedy na území mezi Izraelem a řekou Jordán.

Pásmo Gazy je pod vedením militantní skupiny Hamas, která odmítá uznat Izrael.

Mišál vyzval ty představitele, kteří patří k Abbásově hnutí: "Probuďte se.  Nedopusťte, aby se ve vašem jméně uskutečnila tato dobrodružství a spáchaly tyto hříchy.“

Na počátku tohoto týdne Netanjahu požadoval, aby jakýkoliv budoucí palestinský stát byl demilitarizovaný a uznal Izrael jako židovský stát.

Obama plánuje uskutečnit samostatné diskuse s Netanjahuem a Abbásem 1. září a potom oba dva vůdce pozvat na večeři, které se zúčastní také egyptský prezident Hosni Mubarak a jordánský král Abdalláh II.

Mišál zavolal Mubarakovi a Abdulláhovi, aby se neúčastnili kvůli tomu, že jednání by mohla mít katostrofické následky pro celou oblast.

Převzato z Haaretz

Překlad: Clair

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments