Happening „Ministr práce: Drábek nebo dráb?“
Praha, 17. 9. 2010

ProAlt – Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ

Tisková zpráva


ProAlt – Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ uspořádala dnes v centru Prahy happening s názvem „Ministr práce: Drábek nebo dráb?

Akce měla podobu alegorického průvodu zaměstnavatele – pána, který se vezl v malém kočáře a pomocí biče „flexibilizoval“ své zaměstnance, kteří jej táhli či tlačili a kteří přitom skandovali různá hesla (např. „Nechcem žádná práva“, „Nechceme jen knížete, chceme taky robotu“, „Chceme přinést užitek, odbory jsou přežitek“). Průvod šel od Národního divadla k budově Ministerstva práce a sociálních věcí v ulici Na Poříčním právu, kde aktivisty přijal náměstek ministra práce a sociálních věcí JUDr. Petr Šimerka.  Alegorický zaměstnavatel-pán vyjádřil ve svém krátkém ironicky myšleném proslovu podporu reformám Nečasovy vlády, postěžoval si však na pomalost této reformy a jako dárek předal náměstkovi pro ministra svůj bič, který nazval flexibilizátorem. Mluvčí ProAltu Pavel Čižinský pak přednesl část Desatera otázek pro ministra práce Drábka a předal celý text náměstkovi Šimerkovi. Akce skončila kolem 14:00.

Název akce vyjadřoval obavu, že Nečasova vláda může nasměrovat českou společnost zpět do 19. století a že stát by svou represí zajišťoval firmám levnou pracovní sílu. „Drábové byli dozorci na polích a panských statcích v dobách feudalismu a hlídali robotující nevolníky, jejich postavení vyplývalo z přesvědčení, že lidé jsou líní a je třeba je k práci donutit“, říká mluvčí ProAltu advokát a odborník na pracovní právo Pavel Čižinský. „Mysleli jsme si, že podobné přístupy jsou již definitivně překonány“, dodává Čižinský.

Cílem akce bylo upozornit na nebezpečnost plánovaných změn zákoníku práce a dalších zákonů, tak i na celkovou rétoriku vlády v oblasti pracovního práva a sociální politiky. Z právního hlediska je tzv. „zflexibilňování“ trhu práce pouze posilováním práv zaměstnavatelů nad zaměstnanci. Pokud se vezme v potaz i snižování podpory v nezaměstnanosti a dalších dávek (lidé budou nuceni vzít jakoukoli práci) a snížení počtu pracovníků úřadů a inspektorátů práce (stížnosti zaměstnanců na porušování práv nebude mít kdo vyřizovat), lze mít dle ProAltu vážnou obavu, že Nečasova vláda jedná pouze v zájmu firem-zaměstnavatelů a ne v zájmu všech občanů České republiky.

Mezi dalšími tématy zmíněnými v Desateru otázek pro ministra práce Drábka byly např. částečné úvazky pro matky s dětmi, nerovnoprávné postavení legálně zaměstnaných cizinců a švarcsystém a odměňování načerno, kterému napomáhá též nízká výše minimální mzdy. V souvislosti s plánovaným zavedením vyplácení sociálních dávek formou poukázek se pak ProAlt táže, zda by se poukázky nehodily spíše pro poslanecké náhrady, které zákonodárci prokazatelně zneužívají k jiným účelům.

Náměstek Šimerka slíbil, že ministr Drábek na otázky zareaguje. 

Mluvčí:

Pavel Čižinský, tel: 776 882 774, email: pavelcizinsky@seznam.cz

Tereza Stöckelová, tel: 723 201 394, email: tereza.stockelova@proalt.cz

Jana Glivická, tel: 721 228 702, email: jana.glivicka@proalt.cz

 

Web: www.proalt.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments