Hejtmany bolí z hádek ODS v Praze hlava

Tento titulek jsem si nevymyslel, ten jsem opsal z aktualit na netu. Uvádí dosti dlouhé povídání o tom, že krajští hejtmani se vlastně o centrální politiku vůbec nezajímají, že jsou z ODS je tak trochu náhoda a že jim jde především a výhradně o blaho jejich krajů, což jistě soudní voliči poznají a zvolí je znovu.

Smůla je v tom, že jedno od druhého oddělit nelze. Pavel Bradík, královéhradecký hejtman se nechal slyšet: „Voliče zajímá, zda nám fungují nemocnice, zda se nám podařilo pohnout s dálnicí nebo zda nám funguje střední školství…“ Vtip je v tom, že pod taktovkou jeho stranického kolegy Julínka taky ta nemocnice může přestat existovat, protože jí zprivatizuje a nový majitel prodá na parcely (to jsem si nevymyslel, to se ve Středočeském kraji skutečně stalo). Dálnice se nehýbe, protože je tak předražená, že jí nelze ufinancovat. Střední školství jakžtakž funguje, protože zaniknout beze stopy prostě nemůže, ale současně skomírá, neboť přísun financí ani nepokryje inflaci. Příslušný pan ministr dostane balíček peněz, načež všechna média halasně vykřiknou, že školství spolklo půl miliardy a jak by mělo být vděčné – jenže už nikdo neřekne, že pouze na pokrytí inflace by byly potřeba miliardy čtyři.

Pánům hejtmanům prostě nelze odpárat, že jsou prominentními členy ODS a těžko se mohou tvářit, že nepodporují její politiku, vyjádřenou sloganem „Nebudeme trestat úspěšné“. V reálné praxi to znamená, že to, oč si polepšili ti úspěšní, zaplatí ostatní. Lidé, kteří mají smůlu, že nejsou dravými průbojnými podnikateli, lidé, kteří už překročili svůj produktivní věk, ale také lidé, kteří do něj ještě nevstoupili. První jako zaměstnanci těch šikovných podnikatelů, kteří jim zaplatí jen to, co musí. Druzí jako důchodci, kteří dostanou přidáno zhruba polovinu toho, co jim sebrala inflace, a konečně třetí, mladí, které nejspíš čeká školné, pokud se budou ucházet o další vzdělání. A všichni ti neúspěšní platí více a více – regulační poplatky ve zdravotnictví, vyšší ceny v obchodech, více peněz za služby, energie, nájmy, správní poplatky; není snad oblast, která by nenatahovala ruku. Pan hejtman Bradík nabádá k optimizmu, ale nějak zapomněl uvést, že v Hradci Králové stoupne v nejbižší době nájemné o 45 %, tedy zhruba o polovinu. To pak optimistický úsměv zamrzne člověku, který bere osm tisíc hrubého (takový plat není v kraji nic neobvyklého) nebo důchodci se stejným příjmem, na rtech. Není od věci si uvědomit, že i dosavadní páni hejtmani se o uvedený vývoj postarali.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments