Heuréka! Problémy bankovního sektoru jsou vyřešeny!
Šéf FEDu Ben Bernanke měl 10. března 2009 projev před nevládní organizací Council on Foreign Relations (Rada pro zahraniční vztahy). Během tohoto projevu, zaměřeného na „tržně průhledné“ účetnictví, řekl následující:

 

„Pokračující úsilí těch, kteří upravují účetní standardy směrem k lepší čitelnosti a větší transparentnosti je pozitivním vývojem, jenž si zaslouží naši plnou podporu. Ovšem nastavení příslušných hodnotících metod pro nelikvidní a nestandardní aktiva může být, mírně řečeno, velmi obtížné. Prostě, existuje mnoho nejistoty týkající se příslušných úrovní ztrát z úvěrových rezerv v celém cyklu.“

 

„Bylo by žádoucí, aby výsledkem bylo další přezkoumání účetních standardů, kterými se řídí oceňování, což by mohlo mít za následek změny v účetních pravidlech, které sníží jejich procyklický efekt bez toho, abychom ustoupili z cílů čitelnosti a transparentnosti. Už na tomto problému ovšem pracujeme prostřednictvím Fóra finanční stability (Financial Stability Forum), a výsledky této práce se mohou ukázat jako užitečné pro americké politické činitele.“

 

Co tím chce pan Bernanke říci?

 

Problém podle něj není ve všech těch podělaných obligacích a půjčkách, které spolu byly zabaleny do balíčků.

 

Problém není v tom, že banky na sebe vzaly příliš mnoho rizika, když půjčovaly proti zástavám, jejichž hodnota se teď potápí.

 

Problém není v tom, že dělaly hloupé obchody s fondy rozvojového kapitálu, nesmyslné obchody s komerčními stavbami a poskytovaly pitomé hypotéky.


Problém je podle něj v tom, že musejí ve svých účetních knihách označit tyto balíčky půjček a přecenit je. Tvrdí přitom, že ceny, které by mohly za tyto cenné papíry dostat na trhu jsou „nepřirozeně“ nízké – nebo jinými slovy, že pro ně NEEXISTUJE trh.

 

A stačilo by jenom, aby tato aktiva neoceňoval trh, ale jejich extra-super oceňovací MODELY – jež  (jaké to překvapení!) říkají, že „reálná“ hodnota těchto cenných papírů je vyšší – potom by celý bankovní systém mohl být opět v pořádku. A my bychom se potom mohli vrátit do báječného světa, jaký zde byl před rokem.

 

Foto: Ben Shalom Bernanke

 

Zdroj: Money and Markets


Attention editors and publishers! Money and Markets issues can be republished. Republished issues MUST include attribution of the author(s) and the following short paragraph:

This investment news is brought to you by Money and Markets. Money and Markets is a free daily investment newsletter from Martin D. Weiss and Weiss Research analysts offering the latest investing news and financial insights for the stock market, including tips and advice on investing in gold, energy and oil. Dr. Weiss is a leader in the fields of investing, interest rates, financial safety and economic forecasting. To view archives or subscribe, visit http://www.moneyandmarkets.com. 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments